«

»

Kvě 08 2014

X-37B si zvyká na vesmírné prostředí

X-37 po přistání při prvním testu (wikipedia.com)

Všemi možnými médii poslední dobou proudí zvěsti o bezpilotním raketoplánu X-37B. O co vlastně jde?

Historie projektu

Jde o 8,8 metru dlouhý, 2,9 metru vysoký a špetku přes 4,5 metru široký bezpilotní raketoplán, který měl být sestrojený společností Boening pro projekt NASA započatý v roce 1999.

Tato americká vládní agentura ale nechtěla sestrojit jen tento raketoplán, který nazývala OTV (Orbital Test Vehicle), ale také ALTV (Approach and Landing Test Vehicle). Z nějakého důvodu pak NASA v roce 2004 tento projekt přesunula pod záštitu agentury DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), čímž se stal tajným.
DARPA raketoplán OTV nikdy nedokončila, posloužil však jako inspirace pro X-37B. Na druhou stranu však v roce 2006 již prováděla testy s dokončeným ALTV. Nyní je projekt řízen z Air Force’s Rapid Capabilities.

Zkoušky OTV ve vesmíru

x-37 start

Start třetího testu X-37B neseném raketou Atlas 5 (wikimedia.org)

Raketoplán X-37B už zažil celkem tři zkoušky. První se konala v dubnu 2010. Tehdy zůstal raketoplán na orbitě po 225 dní. Napodruhé odstartoval X-37B v březnu 2011 a vrátil se po 469 dnech.

Třetí zkouška započala 11. prosince 2012 a dnes trvá již 513 dní (k 8.5.2014).
Ve všech případech byly raketoplány (ve třetím případě byl použit stejný raketoplán jako při první zkoušce) vyneseny raketami Atlas 5 z Cape Canaveral Air Force Base na Floridě a přistály na ranveji Kalifornské Vandenbergově základně vzdušných sil. Pro raketoplán, který nám stále krouží nad hlavami, se ale chystá jiný osud. V Kennedy Space Center už začala přestavba ranveje, aby se přizpůsobila speciálnímu podvozku X-37B.

Nevinný projekt, nebo zbraň?

Jako u každého tajného projektu se objevují zvěsti o tom, že se může jednat o zbraňové systémy určené ke zneškodňování vládních satelitů a podobně. Raketoplán X-37B má totiž válcový nákladový prostor o délce 2,1 metru a průměru 1,2 metru. Co ho naplňuje, samozřejmě Air Force’s Rapid Capabilities neprozradili. To, co řekli, je, že jde o testování nových senzorů a dalších satelitních technologií nové generace. V prospěch této verze mluví také nízké manévrovací a kapacitní schopnosti tohoto stroje.

Každopádně, pravý účel tohoto projektu se s časem ukáže.

Zdroj:
Space.com
Wikipedia.com

O autorovi

Albert Halenka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/x-37b-si-zvyka-na-vesmirne-prostredi/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>