«

»

Lis 06 2014

Užitečný pavouk SpiderFab

SpiderFab

Pavouci, předoucí rozsáhlé konstrukce v prostoru.
(Tethers Unlimited)

Toto není záběr ze sci-fi, ale vize NASA, která by mohla změnit dosavadní koncept kosmonautiky. Zatím vše, co chceme na oběžné dráze mít, se tam dopravuje v podstatě hotové či v podobě modulů. To je samozřejmě dost limitující faktor. Tento futuristicky vyhlížející pavouk je jedním z “kosmických dělníků”, kteří mají umožnit stavbu rozsáhlých konstrukcí přímo na oběžné dráze.

Sada technologií “SpiderFab”, na jejichž vývoji pracuje Tethers Unlimited, v první fázi počítá s montáží nosných konstrukcí pro velké solární panely. Jejich potenciál je ovšem daleko větší, až po výhledově autonomní výrobní celky, schopné přímo na oběžné dráze sestavit v podstatě cokoliv. Zařízení je na oběžnou dráhu dopraveno ve vysoce kompaktním stavu a sestaveno až na místě. Znamená to jak levnější dopravu, tak možnost stavby konstrukcí daleko větších než doposud.

Nosný projekt “Trusselator”, stroj využívající technologii 3D modelování k výrobě prvků nosných konstrukcí, již prokázal svou funkčnost a životaschopnost. Podle slov Dr. Roba Hoyta, CEO Tethers Unlimited, bude v prostoru již výrobní proces, nikoliv až produkt. To umožní například levnou a rychlou konstrukci antén o rozměrech fotbalového stadionu. “Jako když si pavouk buduje síť. Trusselator je klíčovým prvním krokem k realizaci architektury SpiderFab”.

Ve spojení s opakovaně použitelnými nosiči typu Dragon V2 společnosti SpaceX se kosmické konstruktérství zlevní a celkově zefektivní. Pro transport polymerových bloků a cívek vláken pro aditivní konstrukční technologii postačí menší a levnější nosiče a jejich případná havárie nebude znamenat ztrátu celého komplexního a drahého technologického celku.

spiderfabsail1

Porovnání technologie konvenční a SpiderFab
(Next Big Future)

spiderfabsail3

Výrobní a montážní jednotka SpiderFab
(Next Big Future)

spiderfabsail4

Aplikace funkčních elementů na nosnou konstrukci
(Next Big Future)

trusselator

Trusselator
Next Big Future

Zdroje:
NASA
Tethers Unlimited
Next Big Future

O autorovi

Zdeněk Pikart

Permanent link to this article: https://exospace.cz/uzitecny-pavouk-spiderfab/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram