«

»

Dub 20 2017

Vlastní meteostanice na Arduino

arduino_logoOd doby, co se mi do rukou dostalo Arduino, přemýšlím, jak tento open-source hardware využít k něčemu užitečnému. Jako první mě napadlo vytvořit pomocí Arduina primitivní „meteostanici“. Jak jsem postupoval a jak vše nakonec dopadlo?

První rozhodnutí

Od začátku jsem chtěl vytvořit něco trošku výjimečného, a tak není divu, že moje meteostanice neobsahuje žádný displej. Naopak disponuje konektorem RJ-45, pomocí kterého je možné meteostanici připojit do domácí sítě. Údaje, které zachytí senzor, si lze tedy prohlédnout na libovolném zařízení, které je připojeno na stejné síti. 

arduino_meteostanice

Příklad připojení meteostanice na Arduino

Použitý hardware

Vše je postaveno na Arduinu Uno. Pro zachování jednoduchosti projektu je Arduino připojeno k internetu pomocí Ethernet Shieldu. Jeho zapojení by nikomu nemělo dělat problém, jelikož jej stačí pouze nasadit na stávající Arduino Uno. Pro začátek bude mít Arduino pouze jeden senzor, který bude snímat teplotu a vlhkost vzduchu. Senzor nese označení DHT22 a jeho knihovna pro Arduino je k dispozici na githubu. Pro připojení DHT22 je zapotřebí připojit rezistor s hodnotou 10 kΩ jako pull-up, viz obrázek zapojení.

zapojeni_senzoru

Připojení senzoru DHT22 k Arduino Ethernetshieldu

Programování

Této části celého nápadu jsem se obával nejvíc. V programování jsem téměř na úrovni nováčka, proto jsem v této záležitosti spoléhal na složení několika kódů v jeden. Program se kupodivu zkompiloval a nahrál do Aruduina hned na první pokus. Složení kódu webového serveru a kódu pro čtení hodnot z digitálního senzoru DHT22 tedy fungovalo, stačil vyřešit jen poslední detail: Automatické obnovení stránky. Díky silné komunitě kolem tohoto hardwaru však stačilo jen pět minut hledání na internetu a našel jsem řádek kódu, který jsem pro správnou funkci vlastní meteostanice potřeboval.

Programování Arduina se pouze zdá složité, ve skutečnosti vám však stačí jen drobné zkušenosti s programováním.

arduino_ide

Arduino IDE

Programování jsem prováděl pomocí Arduino IDE, které se nachází i ve verzi pro ARM procesory, a tak bylo možné Arduino naprogramovat pomocí mého oblíbeného počítače Raspberry Pi.

Závěr

Myslím si, že výsledek stojí za to! Není nad to vyrobit si vlastní kus elektroniky, který dělá přesně to, co od něj žádáte. Vzhledem k velmi rozsáhlé komunitě si u mě Arduino vybudovalo opravdu respekt. Jeho možnosti jsou opravdu neuvěřitelné a díky tzv. shieldům se stává Arduino univerzálním nástrojem pro domácí automatizaci, ale i spoustu jiných projektů. 

arduino_meteostanice

Takto vypadá webová stránka naší „meteostanice“

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vlastni-meteostanice-na-arduino/

10 pings

Skip to comment form

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>