«

»

Říj 31 2014

Výbuch Antaresu dočasně vzal vítr z plachet lodi Cygnus

antares-explosion

Výbuch rakety Antares
(Technet)

Je úterý 28. října 2014, když z ostrova Wallops ve státě Virginie startuje v 6:22 místného času (23:22 středoevropského času) soukromá raketa Antares s nákladní lodí Cygnus. Náhle se ale něco pokazí. 6 vteřin po startu zachvátí od spodu celou raketu plameny a raketa se promění doslova v ohnivou kouli, následuje výbuch. Loď s více jak 2,3 tunami nákladu, včetně vědeckého materiálu, jenž byl určen pro posádku na Mezinárodní stanici ISS je nenávratně pryč.

Raketa patřila soukromé společnosti Orbital Sciences a je 40 metrů dlouhá, 3,5 metrů široká a její maximální vzletová hmotnost činí 240 tun. Havárie se obešla bez mrtvých a zraněných. Ačkoli je tomu už tři dny, příčina neštěstí zatím nebyla zjištěná. S tímto tvrzením přišel mluvčí NASA, Dan Huot, který byl přítomen na tiskové konferenci, kde se o příčině této havárie v podstatě nemluvilo. Bylo pouze řečeno, že žádný ze systémů nehlásil nějaké problémy, toť vše.

K situaci se vyjádřil také bývalý velitel raketoplánu, člen posádky kosmické lodi a nynější viceprezident společnosti Orbital Sciences, Frank Culbertson, který nynější stav vyšetřování v podstatě potvrdil: „Dosud víme prakticky tolik, co mohl každý vidět na videozáběrech.“

Bylo viděno pouze to, jak celá raketa stoupala k nebi, najednou ji zahalily plameny a celé zařízení začalo padat k zemi. Je ještě moc brzy na to určit, zda to byly hnací motory, které raketu zničily.

Antares

Raketa Antares společnosti OSC (wikipedia.org)

cygnus

Loď Cygnus kotví u ISS (wikipedia.org)

Život na ISS není ohrožen, škody jsou, ale ne nijak významné

Podle Williama Gerstenmaiera (NASA) nejsou škody nijak veliké, náklad, který byl na vesmírné lodi, nebyl klíčový, šlo především o jídlo a pití, kterého je na vesmírné stanici prozatím dostatek. Posádka na mezinárodní vesmírné stanici (tvoří ji dohromady šest členů dva Američané, Němec a tři Rusové) není nijak ohrožená. Stejně je tomu i u rampy, která sice byla poškozena, ale ne drasticky, že by musela být odepsána. Jediné, čeho manažer programu, Antares Mikea Pinkston, asi trochu lituje, je kryptografické zařízení, které bylo na palubě lodi a kvůli němuž bylo třeba okolí trosek dostatečně zajistit.

I kdyby NASA teď kvůli bezpečnosti nezorganizovala žádný další let na ISS, pořád by tu byla rezerva, a to v podobě moderního ruského Sojuzu 2.1, který nesl nákladní kosmickou loď Progress M-25M. Ta na stanici ISS dopravila 2,5 tuny potravin, vody a nějaké vědecké přístroje, nesmělo chybět ani palivo. Tato výprava byla nakonec úspěšná a loď se připojila k ISS 29. 10. ve 14 hodin a 8 minut středoevropského času.

Progress_M-25M

Progress_M-25M u stanice ISS (wikipedia.org)

Do budoucna by se tento typ Sojuzu mohl stát pilotovanou lodí. Tomu ale bude až po roce 2016, kdy bude mít Sojuz za sebou tři testovací lety – 2 příští rok a jeden přímo v roce 2016. Jedná se o vesmírnou loď, která by měla disponovat větší hmotností a výkonnější hnací jednotkou.

Malinké zdržení už na počátku

Bylo by vhodné také říci, že celá výprava Antares měla v rámci osmi zásobovacích letů lodi Cygnus k ISS vyrazit již v pondělí. Jednalo se o třetí let této lodě. Tento termín na konec padl, a to z důvodu nečekaného výskytu lodi do Atlantického oceánu. Z bezpečnostních důvodů byl start zrušen a přeložen na další den.

Následky pro NASA

SpaceX a Orbital Sciences, to jsou dvě firmy, které nyní dopravují zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS místo raketoplánů  NASA, které skončily po 30 letech v roce 2011. NASA si tyto dvě firmy najala za celkem 3,5 miliardy dolarů, což je nějakých 76 miliard korun. Jednalo se o vůbec první nehodu soukromé rakety, kterou si NASA najala. Podle odborníků z agentury AP se může právě najímání soukromých vesmírných společností stát bodem, za který bude NASA terčem kritiky.


Exploze rakety Antares obrazem (obrázky: space.com)

Zdroj:
Technet.cz

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vybuch-antaresu-docasne-vzal-vitr-z-plachet-lodi-cygnus/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>