«

»

Úno 08 2017

Aplikace pro Android: ISS Detector

Logo aplikace ISS Detector

Tímto článkem zahajujeme první díl ze seriálu hodnocení mobilních astro aplikací primárně pro Android. Android využívá linuxové jádro a je nejrozšířenějším operačním systémem pro mobily.

V tomto článku se společně podíváme na aplikaci s názvem ISS Detector, s níž lze velmi snadno vyhledat Mezinárodní kosmickou stanici ISS i další objekty.

Rozhraní

Úvodní obrazovka aplikace je celkem přehledná a pěkně vyhotovena. Najdete zde přelety stanic, v případě zakoupení různých doplňků lze přidat i amatérské stanice a další vesmírná tělesa. Přelety jsou seřazené časově od nejbližších po vzdálenější.

Náhledy průletů nabízejí informace o úhlu, pod jakým máme pozorovat, jaká bude jasnost nebo jaké budou meteorologické podmínky.

Pozorování

Po rozkliknutí vybraného pozorovaní dostaneme podrobný přehled všech potřebných údajů a dokonce i interaktivní mapu.

Na obrázku lze vidět interaktivní radar, který musíte nastavit do správné polohy (dostat šedý kroužek na žluté kolečko v levém sloupci) Poté jste plně připraveni k pozorování.

Rozšířená varianta radaru

Kalibrátor radaru, sloužící k nastavení správného úhlu pozorování; hodí se například k připevnění na dalekohled

To však zdaleka není vše, co ohledně pozorování aplikace nabízí. Pokud totiž klikneme na symbol hvězdné oblohy vpravo vedle radaru, dostaneme rozšířenou variantu.

Tato rozšířená verze radaru je také zcela interaktivní. Aktivujete ji tak, že své mobilní zařízení namíříte na oblohu. Mobil sám začne reagovat a váš jediný úkol je opět dostat žlutý kroužek na žluté kolečko na vyznačené trajektorii letu. Pak už jen zbývá vyčkat na přílet.

Výhoda této varianty radaru je, že zobrazuje celou aktuální oblohu, a po kliknutí na libovolné místo na hvězdné mapě se vám zobrazí pozice jasnějších planet nebo Slunce, pokud jsou v dosahu.

S touto verzí se však hůře manipuluje, a tak ji nedoporučujeme používat, pokud vám do příletu nezbývá moc času, nebo jen nemáte patřičnou trpělivost. Za vyzkoušení ale určitě stojí.

Podrobnosti

Kliknutím na záložku podrobnosti se dostanete na seznam kompletních podrobností, které vám mohou býti užitečné, nebo je dobré je vědět.

Je zde vyobrazena aktuální trajektorie daného objektu, která se pohybuje společně s objektem, dále čas, nadmořská výška, vzdálenost a další podstatné informace.

Další z možností je přidat si průlet nad vaší polohou do vašeho mobilního telefonu, popřípadě do vašeho Google kalendáře. Tím si zajistíte, že o přelet nepřijdete opomenutím.

Mikro transakce

… aneb zpoplatnění. Toho se u této aplikace nemusíte bát.

Ovšem pokud si něco připlatíte, můžete dostat několik užitečných a povedených funkcí navíc. Například pozorování jiných objektů než jen ISS a družic Iridium, což je nezpoplatněný základ, ale i komety a planety, amatérské satelity nebo jiné objekty. Položky se pohybují v rozmezí od 30 do 60 Kč, nejedná se tedy o přemrštěnou sumu, a může si je bez problému dovolit každý.

Pak je tu kombinovaný balíček, v němž jsou všechny položky, které jsou v aplikaci k dostání. Stojí 65 Kč, což je výhodné a není to opět nějaká vysoká částka. Zaujatý a nadšený pozorovatel doplňkovou výbavu zajisté ocení, pozornost si však získá i běžný uživatel, který by je uvítal v základní výbavě aplikace.

Nákupy doplňkových souborů v ceně 34–65 Kč

Nastavení

Pod kolonkou nastavení v základním menu uvidíte několik podzáložek:

  • Aktualizovat – slouží k aktualizaci dat v aplikaci.
  • Nastavení – zobrazí rozšířené nastavení, ve kterém lze ručně určit polohu a zapnout nebo vypnout upozornění v aplikaci. Rozhodně se hodí celé toto nastavení projít a ujistit se, že vše je podle vašich představ.
  • Rozšíření – obchod s doplňky do aplikace a možnost deaktivace/aktivace těch stávajících.
  • Nápověda – pomocná příručka přímo v aplikaci, která vás pohodlně provede začátky, pokud si nevíte rady.

Celkové zhodnocení

Pro+

  • snadné zacházení i pro naprosté amatéry,
  • jednoduché rozhraní,
  • aplikace je celá v češtině,
  • starost autorů o udržování aplikace,
  • rozumně zkonstruované přehledy všech aktivit,
  • Interaktivní prostředí – pomáhá s orientací,
  • možnost propojení s kalendářem a  kompletní nastavení upozornění,
  • funguje bez připojení k internetu,
  • vzhledová jednoduchost.

Proti –

  • špatné ovládání interaktivního prostředí,
  • mikrotransakce, ač jen v malé míře,
  • občasné reklamy v aplikaci.

Aplikace se hodí na volné pozorování pro amatéry i pro pokročilé. Ovládat ji dokáže každý bez problémů a je spolehlivá Takže po shrnutí kladů a záporů této aplikace a od nás ISS Detector dostává 7/10 bodů.

Hodnocení na Google Play

Hromadné hodnocení na Google Play

Hodnocení uživatelů je nedílnou součástí všech aplikací, nalezneme jej i zde.

90% všech hlasů je kladných, což je až neobvyklé u podobných aplikací. Uživatelé si rozhraní chválí a nemají nějaké hromadné výtky.

Aplikace je často aktualizována a autoři se o ní patřičně starají. Za tento přístup si od nás zaslouží jedině pochvalu.

O autorovi

Petr Plicka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/aplikace-android-iss-detector/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>