«

»

Kvě 13 2017

Hodinky astronautů

omega-watch

Hodinky astronautů od firmy Omega (nasa.gov)

Hodinky Speedmaster Professional firmy Omega byly jednou z mála věcí programu Apollo, které nebyly vyrobeny přímo pro kosmické lety. Jednalo se o komerční hodinky, které byly běžně k dostání a které úřad NASA v roce 1962 objednal pro astronauty. Tyto hodinky se vyznačují vysokou trvanlivostí, uvnitř jsou drahokamy, moderní verze je samonabíjecí pohybem ruky a má průhlednou zadní stěnu (verzi s průhlednou zadní stěnou ale astronauti nevyužívali). Astronauti hodinky uvnitř lodí nosili normálně na ruce, mimo kosmickou loď je měli pomocí suchého zipu připevněné na vnější straně skafandru. Dodnes je nosí řada astronautů.

První měsíční hodinky, které patřily Neilu Armstrongovi, zůstaly v lunárním modulu, kde je Armstrong využil jako zálohu pro časovač, který selhal. Druhé hodinky, Buzze Aldrina, se ztratily začátkem 70. let při převozu do Smithsonova muzea. Hodinky dalších účastníků Apolla skončily v muzeích, ale přesný soupis zatím není k dispozici.

 

Zdroj:
Omega Speedmaster Professional Chronographs (nasa.gov)
Lift off! A history of watches in space (gq-magazine.co.uk)
Fortis (fortis-swiss.com)
Hodinky Fortis (hodinky-koscom.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/hodinky-astronautu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>