«

»

Zář 10 2017

Hurikán Irma pustoší jihovýchod USA

irma

Hurikán Irma (nalevo) a José (vpravo severně od Kuby) (nasa.gov)

Vlivem vysoké teploty moře v oblasti Karibiku je letošní hurikánová sezóna velice vydařená. Jen v posledních několika týdnech jsme registrovali 4 hurikány. Bouře se jménem Harvey zpustošila texaský Houston, kde napršelo až 1300 mm srážek během týdne (to je pro představu téměř třikrát více, než průměrně naprší v Brně za celý rok). Hurikán Irma doslova zdevastoval karibské ostrovy Sv. Martin a Sv. Bartoloměj, okrajově zasáhne i Floridu a poté bude postupovat dále k severozápadu. Do Mexika se dostal hurikán Katia, který ale rychle zeslábl na tropickou bouři, jež se bude dále rozpadat. V karibské oblasti se nachází ještě hurikán José, jenž se ale má držet spíše nad mořem. Některé modely ovšem předpokládají vznik dalšího hurikánu ke konci příštího týdne, hurikánová sezóna tedy v Karibiku ještě zdaleka nekončí. A to samé platí i o vodách Tichého oceánu, kde se tvoří tajfun, který by v příštím týdnu mohl trefit Japonsko a východ Číny.

Zdroj:
NASA Sees Hurricane Irma Affecting South Florida (nasa.gov)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/hurikan-irma-pustosi-jihovychod-usa/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>