«

»

Kvě 29 2016

Instalace pracovních prostředí v Linux Mint

pracovní prostředíV tomto článku vám představíme instalaci tří pracovních prostředí, která můžete v linuxové distribuci typu Linux Mint používat. Ukážeme, jak tato pracovní prostředí nainstalovat a jak mezi nimi přepínat.

K čemu jsou dobrá pracovní prostředí?

Operační systém založený na linuxovém jádře nabízí spousty pracovních prostředí. Samotný linuxový operační systém nemusí obsahovat pracovní prostředí, to znamená, že po spuštění operačního systému se zobrazí pouhá řádka, do které se zadávají příkazy. Což je oproti Microsoft Windows velkou výhodou. To, že pracovní prostředí není součástí operačního systému, znamená, že je možné ho doinstalovat zvlášť a tím si i vybrat prostředí, které vám vyhovuje (u Microsoft Windows není možnost volit si pracovní prostředí). Linux má i tu výhodu, že pokud se vám již vaše pracovní prostředí nelíbí, tak je možné jej nahradit jiným, stačí na tuto operaci do terminálu zadat jediný příkaz, počkat na dokončení instalace, po skončení instalace se odhlásíte, zvolíte nové prostředí, příhlásíte se a již využíváte nové pracovní prostředí.

Lze mít na počítači více pracovních prostředí?

Ano, toto se hodí obzvláště na počítačích, které používá více uživatelů. Každý z uživatelů může mít prostředí, které mu vyhovuje nejvíce. Operační systém si pamatuje, které pracovní prostředí uživatel používal naposled, a to se nastaví jako výchozí, dokud si ho daný uživatel nezmění. Nyní vám představíme tři poměrně známé pracovní prostředí a ukážu vám, jak si je můžete nainstalovat.

Cinnamon

V případě, že jste se rozhodli přejít z operačního systému Microsoft Windows, tak je asi nevhodnější začínat se Cinnamonem. Cinnamon je velice jednoduché uživatelsky přívětivé prostředí, které má za cíl jednoduchost a stoprocentní funkčnost, kterou uživatelé vyžadují. Instalaci Cinnamonu provedete otevřením Terminálu (v prostředí KDE Konsole) a zadáním příkazu:

sudo apt-get install cinnamon.

cinnamonKDE

Stejně jako Cinnamon i KDE se hodí pokud jste přešli z operačního systému Microsoft Windows. KDE (K-Desktop Environment) je však velmi nárořné na operařní paměť, a tak jej doporučujeme používat s operační pamětí o velikosti přinejmenším 2 GB. KDE nabízí spoustu nastavení a lze si vzhled upravit asi nejvíce ze všech pracovních prostředí. KDE nainstalujete následujícím příkazem:

sudo apt-get install kde-full.KDE

XFCE

Jako poslední prostředí si ukážeme instalaci XFCE (XForms Common Environment). Jedná se o velmi nenáročné pracovní prostředí jak pro práci, tak pro počítač, který nemusí oplývat výkonem. Toto protředí se již liší od Microsoft Windows více, avšak není se čeho obávat, XFCE je velmi snadno pochopitelné. XFCE si můžete nainstalovat příkazem:

sudo apt-get install xfce4.XFCE

Jak přepínat pracovní prostředí?

Abyste se přepnuli do jiného prostředí, je nutné se odhlásit. Na přihlašovací obrazovce si pak můžete vybrat, do kterého prostředí se chcete přihlásit. Přihlašovací obrazovka může mít různou podobu podle typu (v Linuxu je k dispozici více typů přihlašovacích obrazovek, mezi kterými je možné si vybrat, ale o tom někdy jindy) Obyčejně někde poblíž jména naleznete tlačítko pro změnu prostředí s ikonami prostředí, která máte nainstalována, prostředí si vyberete ze seznamu a dále se normálně přihlásíte.

mint_sezeni

Takto vypadá přepínání pracovních prostředí při výchozím nastavení Linux Mint 17.3 Cinnamon

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/instalace-pracovnich-prostredi-v-linux-mint/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>