«

»

Říj 28 2017

Windows 10 Fall Creators Update likviduje nainstalované programy

Jak si již uživatelé Microsoft Windows zvykli, s každou větší aktualizací přichází i řada větších problémů. Aktuálně je na internetu propíraným tématem zmizení některých nainstalovaných aplikací z Microsoft Store (naštěstí je obchod téměř prázdný) po instalaci balíku aktualizací Windows 10 Fall Creators Update. Tento balík byl zveřejněn 17. října 2017.

Microsoft aktuálně nabízí tři řešení:

  • Reset aplikace. Při použití tohoto řešení ovšem přijdete o vlastní uživatelská nastavení aplikace.
  • Přeinstalace aplikace. Tím se rozumí odinstalace a opětovná instalace aplikace. To ale nelze aplikovat u core aplikací, dodávaných s Windows.
  • Oprava pomocí PowerShell. Podle tvrzení Microsoftu však údajně tato metoda nemá úspěch, pokud selžou obě předchozí. Oprava je však celkem jednoduchá, spočívá v použití několika příkazů (najdete je v odkazovaném článku).
recovery-mode

Záchranný režim Linuxu (howtogeek.com)

U poslední možnosti je dobré se zastavit. Lidé často tvrdí, že je pro Linux potřeba umět spoustu příkazů, které se zadávají do Terminálu, realita je však přesně opačná. V případě, že se „rozbije“ linuxový operační systém, máte několik možností záchrany. Například lze nastartovat do dřívější verze jádra. Nebo, je-li chyba v použitém desktopovém prostředí, můžete se přihlásit do jiného (to je výhoda Linuxu – možnost mít nainstalováno několik prostředí, a také vám to doporučujeme). Uživatelé mohou nabootovat pomocí live CD/DVD/flashky a zkusit opravit systém přímo. Také lze přes bootovací obrazovku spustit záchranný režim, jenž nabízí celou řadu možností. Jednou z nich je použití příkazového řádku, do nějž obvykle stačí zadat několik příkazů – ty vám napoví rozsáhlá komunita (na základě vámi popsáného problému). Jednoduše tak, je-li poškozený počítač vaše jediné zařízení, můžete využít live režimu pro zjištění opravy problému (a jelikož máte spuštěný kompletní operační systém, můžete tak i pracovat a přistupovat na své soubory na disku).

V případě problémů s Windows bývají opravy složitější. Často je nutné upravit registr Windows či dokonce obnovit systému z poslední zálohy. Tím samozřejmě uživatel přijde o změny, které po vytvoření této zálohy v počítači udělal.

Zdá se, že společnost Microsoft své aktualizace ani nijak důkladněji netestuje, jelikož toto je už poněkolikáté, co s velkou aktualizací byla spojena také velká chyba.

Zdroj:
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím? (cnews.cz)

Antonín Judytka, Petr Valach

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/windows-10-fall-creators-update-likviduje-nainstalovane-programy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>