«

»

Čvc 27 2019

Jamboree 2019: Česká skautka ve spojení s astronautem A. Morganem z ISS

johanka

Česká skautka Johanka při rozhovoru s astronautem A. Morganem (foto: Jakub Lucký)

Ve středu 24. července 2019 lokálního času se Světové skautské jamboree v Západní Virginii v USA spojilo speciálním telemostem s ISS – Mezinárodní vesmírnou stanicí. Skauti a skautky měli možnost hovořit s astronautem – a rovněž skautem – Andrew Morganem, který na stanici dorazil v neděli 21. července a do vesmíru s sebou vzal také vlajku s logem 24. Jamboree. Jednou z tazatelek byla i Češka.

Dva dny před přistáním pozdravil Armstrong skauty na jejich národním Jamboree v Idahu

„Jakým způsobem na ISS získáváte pitnou vodu? Máte zásoby, nebo ji také nějak recyklujete?“ zeptala se sedmnáctiletá Johana Michalová, členka skautského oddílu Lvíčata z Prahy 6, skauta-astronauta Andrewa Morgana. Ten jí vysvětlil, že při pobytu na ISS využívají oba přístupy. Členka slovenské výpravy, Monika, se Morgana zase zeptala, zda i přes výcvik někdy přišla situace, na kterou nebyl připravený.

morgan

Andrew Morgan jako člen posádky Sojuzu MS-13 (A. Morgan vlevo) (wikipedia.org)

V rozhovoru s jinou skautkou pak Morgan uvedl, že je podle něj skauting důležitý, protože učí lidi věnovat se službě něčemu, co je přesahuje. 

johnson

Astronaut Greg Johnson na Jamboree 2019 (foto: Preston Power)

Astronaut Greg Johnson, který byl na druhé straně telemostu – na skautském Jamboree, v rozhovoru s redaktorem Českého rozhlasu prohlásil, že zkušenosti ze skautu astronautům rozhodně pomáhají. „Vedení lidí, týmová spolupráce. Cestování do vesmíru je jako jet na výpravu nebo na tábor. Musíte se starat o své vybavení, jste tým, který se snaží něčeho dosáhnout. Nestaráte se jen o sebe, ale taky o ostatní členy. Vaším tábořištěm ale je Mezinárodní vesmírná stanice. Takže to, co my jako skauti děláme, je velmi relevantní,“ uvedl.

nasivka

Skautská nášivka, kterou si vzal Neil Armstrong na Měsíc

Další spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí plánují skauti na 27. července. 

Skautská linka se objevuje i v příběhu, který si před několika dny připomněl celý svět: start Apolla 11 a jeho první stopy na Měsíci. Jak Neil Armstrong, tak Edwin Aldrin byli skauty, Armstrong byl dokonce držitelem nejtěžší zkoušky amerických skautů Orlího skauta. Dva dny před přistáním pozdravil Armstrong skauty na jejich národním Jamboree v Idahu.

johanka

Česká skautka Johanka v rozhovoru s astronautem A. Morganem (foto: WOSM)

„Velitel Apolla 11 Neil Armstrong byl exemplárním příkladem člověka, který měl všechny potřebné vlastnosti ke zvládnutí životu nebezpečných situací. Jako zkušební pilot NASA testoval experimentální letouny. Několikrát přežil situace, při nichž by jiný zahynul, charakterizoval jeho schopnosti v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

Světová organizace skautského hnutí dodnes střeží znak, který s Armstrongem putoval na Měsíc. Je k němu připojen dokument, na němž stojí: „Potvrzuji, že tento odznak světového skautského hnutí byl donesen na povrch Měsíce při prvním přistání člověka na Měsíci, v projektu Apollo 11, 20. července 1969.“ Podepsán Neil Armstrong.

Z dvanácti astronautů, kteří kdy stanuli na Měsíci, chodilo do skautu jedenáct.

Mgr. Barbora Trojak
tisková mluvčí
e-mail: barbora.trojak@skaut.cz
tel.: 731 403 647

Junák – český skaut, z. s.
Senovážné náměstí 24, 110 00 Praha 1
tel.: 234 621 284 | STS: 776 720 220 | e-mail: kancelar@skaut.cz

O autorovi

Junák - český skaut

Junák – český skaut, z. s. je česká skautská organizace, v současnosti nejvýznačnější organizace v prostředí českého skautingu. Označení Junák je původně Svojsíkův český ekvivalent pro mezinárodní označení skaut. Dnešní Junák – český skaut je největší organizací dětí a mládeže v Česku (2018) a je součástí světového skautského hnutí a členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Do 31. března 2015 nesl název Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jamboree-2019-ceska-skautka-ve-spojeni-s-astronautem-a-morganem-z-iss/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>