«

»

Pro 15 2018

Jasná kometa 46P/Wirtanen v doprovodu roje Geminidy

46p

Kometa 46P/Wirtanen na snímku ze 7. listopadu 2018 (Alex Cherney, APOD)

V blízkosti Země prolétá krátkoperiodická kometa 46P/Wirtanen. Její pozorování okoření maximum meteorického roje Geminidy.

46p

Kometa 46P/Wirtanen a slábnoucí meteorický roj Geminidy den před největším přiblížením komety k Zemi (Stellarium)

Kometa 46P/Wirtanen byla objevena v roce 1948 Carlem Wirtanenem jako krátkoperiodická kometa s oběžnou dobou 5,44 roku a s průměrem jádra kolem 1,2 km. Její pozorování je letos výjimečné. Až bude 16. prosince 2018 ve 14:05 SEČ prolétat ve vzdálenosti pouhých 11,59 milionů kilometrů od Země, půjde o 10. nejbližší zdokumentovaný těsný průlet komety kolem Země. Jasnost komety dosahuje 3,8 mag, a je tak vidět i neozbrojeným okem mimo osvětlená místa měst jako šedý, mlhavý obláček jižně od hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka (svou zelenou barvu získá až na fotografiích). Kometa se bude dále přesouvat severozápadním směrem a při tom slábnout. Ke konci roku 2018 bude na její pozorování třeba triedr a na přelomu ledna a února, kdy už bude v souhvězdí Velké medvědice, ji zachytíme malým dalekohledem. Vizuálně zůstane kometa pozorovatelná do jara 2019. Dráhové elementy komety najdete na stránce aerith.net.

Nedaleko komety, v souhvězdí Blíženců, probíhá v době největšího přiblížení komety 46P maximum meteorického roje Geminidy. To připadá na brzké odpoledne 14. 12. 2018, nicméně roj bude pozorovatelný i následně. Očekávat lze až 90 meteorů za hodinu při dobrých pozorovacích podmínkách, které nebudou rušeny Měsícem (ten je v první čtvrti). Radiant meteorického roje Geminidy najdete východně od známé dvojice hvězd Castor a Pollux.

Zdroj:
Těšte se na kometu Wirtanen! (astro.cz)
Geminidy a blízký průlet komety Wirtanen (astro.cz)
Kometa Wirtanen je už viditelná pouhýma očima (astro.cz)
Kometa 46P/Wirtanen (Dobývání vesmíru)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jasna-kometa-46p-wirtanen-v-doprovodu-roje-geminidy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>