Na první kosmický let i na setkání s Jurijem Gagarinem vzpomíná novinář, spisovatel a čestný člen ExoSpace.cz ing. Karel Pacner.
- Dokázal byste popsat tehdejší (zač. 60. let) dobu – jaký panoval zájem v řadách lidí o kosmonautiku? Byl nějaký rozdíl v této oblasti mezi Sovětským svazem, USA a Československem?
Byl velký zájem o kosmonautiku. Hodně lidí fandilo Američanům, protože nemělo rádo Rusy. Ale to je jenom povrchní pohled, argumenty nemám. - Byl Gagarinův let nevyhnutelný? Dočkali bychom se letu kosmonauta v každém případě?
Prvního kosmonauta bychom se v té době dočkali, doba dozrála. Američané však měli zpoždění, protože s tím, že by mohli soupeřit se Sověty, nepočítali, cítili se jako technicky nejvyspělejší velmoc. - Spekulujme – kdyby nebyla studená válka, měly by mocnosti zájem o kosmické lety?
Kdyby neprobíhal studená válka, neměli bychom mezikontinentální rakety a cesty do vesmíru by se zpozdily, těžko říct, o kolik let, určitě však o desetiletí, spíš o několik desetiletí. - Na jaké technické úrovni byly lodě Vostok a Mercury – byly srovnatelné?
Mercury byl technicky propracovanější. Vostok byl kovářská práce, ale taky fungoval. - Jak se technická úroveň lišila v dalších letech? Tvrdí se, že při společném letu Apollo-Sojuz byli američtí technici šokováni slabou technickou úrovní Sojuzu. Někteří však tvrdí, že třeba v případě lodí Sojuz a Apollo byla použita jiná technika, ale srovnatelné úrovně.
Sověti používali selský rozum a kovářskou sílu. Američané se snažili o co nejdokonalejší propracování a hledali alternativy. Bylo to dražší, ale obojí stejně účelné. - Jakým směrem by se kosmonautika ubírala, kdyby první let kosmonauta skončil jeho vážným zraněním nebo smrtí?
Určitě by se vypuštění další lodi v Sovětském svazu opozdilo o rok či dva. Pokud jde o Spojené státy, myslím, že ty by pokračovaly.
12. dubna dopoledne byl pan Pacner hostem Dopoledního Radiožurnálu, kde s ním uskutečnila rozhovor s Lucií Výbornou. V něm se věnovali jak letu Jurije Gagarina a Gagarinově nehodě, která ho stála život, tak i další Pacnerově publikační činnosti, zaměřené na popularizaci práce vědců-géniů.