«

»

Dub 13 2016

Karel Pacner vzpomíná na let Jurije Gagarina

pacner

Spisovatel Karel Pacner

Na první kosmický let i na setkání s Jurijem Gagarinem vzpomíná novinář, spisovatel a čestný člen ExoSpace.cz ing. Karel Pacner.

 • Dokázal byste popsat tehdejší (zač. 60. let) dobu – jaký panoval zájem v řadách lidí o kosmonautiku? Byl nějaký rozdíl v této oblasti mezi Sovětským svazem, USA a Československem?
  Byl velký zájem o kosmonautiku. Hodně lidí fandilo Američanům, protože nemělo rádo Rusy. Ale to je jenom povrchní pohled, argumenty nemám.
 • Byl Gagarinův let nevyhnutelný? Dočkali bychom se letu kosmonauta v každém případě?
  Prvního kosmonauta bychom se v té době dočkali, doba dozrála. Američané však měli zpoždění, protože s tím, že by mohli soupeřit se Sověty, nepočítali, cítili se jako technicky nejvyspělejší velmoc.
 • Spekulujme – kdyby nebyla studená válka, měly by mocnosti zájem o kosmické lety?
  Kdyby neprobíhal studená válka, neměli bychom mezikontinentální rakety a cesty do vesmíru by se zpozdily, těžko říct, o kolik let, určitě však o desetiletí, spíš o několik desetiletí.
 • Na jaké technické úrovni byly lodě Vostok a Mercury – byly srovnatelné?
  Mercury byl technicky propracovanější. Vostok byl kovářská práce, ale taky fungoval.
 • Jak se technická úroveň lišila v dalších letech? Tvrdí se, že při společném letu Apollo-Sojuz byli američtí technici šokováni slabou technickou úrovní Sojuzu. Někteří však tvrdí, že třeba v případě lodí Sojuz a Apollo byla použita jiná technika, ale srovnatelné úrovně.
  Sověti používali selský rozum a kovářskou sílu. Američané se snažili o co nejdokonalejší propracování a hledali alternativy. Bylo to dražší, ale obojí stejně účelné.
 • Jakým směrem by se kosmonautika ubírala, kdyby první let kosmonauta skončil jeho vážným zraněním nebo smrtí?
  Určitě by se vypuštění další lodi v Sovětském svazu opozdilo o rok či dva. Pokud jde o Spojené státy, myslím, že ty by pokračovaly.
pacner-radiozurnal

Karel Pacner hostem Radiožurnálu, 12. 4. 2016 (rozhlas.cz)

12. dubna dopoledne byl pan Pacner hostem Dopoledního Radiožurnálu, kde s ním uskutečnila rozhovor s Lucií Výbornou. V něm se věnovali jak letu Jurije Gagarina a Gagarinově nehodě, která ho stála život, tak i další Pacnerově publikační činnosti, zaměřené na popularizaci práce vědců-géniů.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/karel-pacner-vzpomina-na-let-jurije-gagarina/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>