«

»

Zář 24 2017

Kosmonaut Sergej Krikaljov na návštěvě v Česku

krikaljov

Sergej Konstantinovič Krikaljov (wikipedia.org)

Ruský kosmonaut Sergej Konstantinovič Krikaljov pobýval v září 2017 několik dní v České republice, kde měl také několik veřejných vystoupení. Krátký rozhovor s ním uskutečnil též Pavel Cyprich ze Seznam.cz. V rozhovoru, vedeném v angličtině, se kosmonaut svěřil se svými pocity z vesmírných letů, které si zjevně vyloženě užíval, uvažoval nad budoucností svou (kosmonaut je aktuálně náčelníkem Střediska přípravy kosmonautů J. A. Gagarina v Hvězdném městečku, ale nevylučuje opětovné zapojení do další mise) i světové kosmonautiky, nad svou rolí v partnerství mezi USA a Ruskem a neopomněl ani připomenout čtyřicetileté výročí letu prvního československého kosmonauta. Další let českého kosmonauta je podle Krikaljova možný, ale Češi musí nabídnout zajímavý program, na jehož základě by vznikla užší spolupráce a později i let.

Na záznam rozhovoru se můžete podívat zde.

Mnohem rozsáhlejší vystoupení ale měl např. v Krajské vědecké knihovně v Liberci, kde 18. září 2017 proběhlo jeho setkání se studenty. Na hodinový záznam se podívejte zde.

Sergej Krikaljov se účastnil celkem šesti kosmických misí (první na Sojuzu TM-7 v roce 1988, naposledy pak v roce 2005 na Sojuzu TMA-6), při kterých nalétal přes 800 dní a osmkrát vystoupil do volného prostoru. Při svém třetím letu v roce 1994 absolvoval jako první Rus let na americkém raketoplánu Discovery. Při čtvrtém letu v raketoplánu Endeavour o dva roky později již pracoval na zárodku stanice ISS, při dvou dalších výpravách rovněž. Do výslužby odešel v roce 2009, kdy se stal náčelníkem Střediska přípravy kosmonautů J. A. Gagarina v Hvězdném městečku. Patří mezi nejzkušenější kosmonauty v historii.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/kosmonaut-sergej-krikaljov-navsteve-cesku/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>