«

»

Bře 30 2015

Charles Duke po 10 letech v Praze

Charles Duke na zahájení výstavy Gateway to Space (denik.cz)

Na návštěvu do České republiky po čase zavítal americký astronaut Charles M. Duke, nejmladší astronaut, který se procházel po Měsíci. Na jedno z jeho pražských vstoupení jsme se šli podívat i my.

Třebaže Charlie Duke nepatří mezi nejslavnější astronauty, bylo o něm napsáno již celkem dost a i do povědomí Čechů se mohl dostat, protože tu již byl na návštěvě v roce 2005. Návštěvu po 10 letech zopakoval s tím, že tu 12. 3. 2015 spoluzahajoval výstavu Gateway to Space, jednu z největších akcí svého druhu v Evropě a největší u nás, na pražském Výstavišti.

apollo16

Posádka Apolla 16 – Mattingly, Young, Duke (wikipedia.org)

Charles Moss Duke se narodil 3. října 1935 v Severní Karolíně a studoval mj. ve West Pointu s titulem inženýra námořních věd, prodělal letecký výcvik a následnou službu v NSR, v 60. letech studoval na MIT, kde získal v roce 1964 diplom inženýra letectví a astronautiky. Stal se zkušebním pilotem, aby pak byl v roce 1966 přijat do týmu astronautů NASA. Stal se členem záložní posádky pro let Apolla 10, byl CapComem při letu Apolla 11 a poté člen záložní posádky Apolla 13 – jako LMP, pilot lunárního modulu. Jelikož však onemocněl zarděnkami, byl z letu vyřazen, spolu s ním i člen hlavní posádky Apolla 13 Ken Mattingly. Spolu pak letěli na Apollu 16 v dubnu 1972. Misi velel John Young. Duke se stal desátým měsíčním astronautem a taky nejmladším, který se po Měsíci procházel. Apollo 16 strávilo na měsíčním povrchu 71 hodin a celkově let trval 266 hodin. Posádka na povrchu vystoupila celkem třikrát, instalovala sadu experimentů ALSEP a na Zemi dopravila 95 kg hornin.

Poté, co z NASA v roce 1976 odešel, se věnoval podnikatelské činnosti, dokonce i obchodoval s pivem, věnuje se problematice investování a motivování lidí.

Charles Duke v Česku

Charles Duke navštívil Česko poprvé v roce 2005. Přednášel v Praze, v Brně, navštívil vojáky NATO ve Vyškově. Jeho druhá návštěva se odehrála v posledních dnech.

12. března jste mohli Duka vidět na výstavišti v Holešovicích v Praze při zahájení výstavy Gataway to Space. Při té příležitosti rozdal několik rozhovorů do novin, v nichž vyzdvihl jak samotnou výstavu, tak program Apollo a další kolumbovské výpravy, které nás teprve čekají. Podle listu denik.cz však na rozdíl od Buzze Aldrina vidí jako první cíl Měsíc, na který bychom se měli vrátit:

„Myslím, že bychom se měli na Měsíc vrátit a založit tam základnu s pravidelně střídající se posádkou. Něco na způsob polárních stanic nebo i toho, jak nyní funguje Mezinárodní vesmírná stanice. Měli bychom tam provádět experimenty a vyvíjet systémy pro delší cestu. Protože když se dostanete na Mars, budete 
v tom už úplně sami. Komunikace bude mnohem horší 
a s opravami vám těžko někdo pomůže.“

Ve dnech 16. a 17. 3. pak přednášel v Praze a 28. 3. jste mohli Charlese Duka sledovat v Hyde Parku České televize.

Setkání 17. 3. 2015

charles duke v praze

Charles Duke při přednášce

S Vítkem Stiborem jsme se rozhodli navštívit druhou pražskou přednášku Charlese Duka, která se uskutečnila 17. 3. 2015 v Masarykově koleji v Dejvicích. Duke pochopitelně přednáší v angličtině, ale přinejmenším u nás jsou jeho přednášky tlumočeny. Tak tomu bylo i v tomto případě. Přítomny byly řádově stovky lidí.

charles duke v praze

Charles Duke komentuje film z letu Apolla 16

Astronaut se věnoval své misi na Měsíc, popisoval činnost na Měsíci i samotný let, připomenul, jak byl uchvácen pohledem na Zemi z takové dálky. V průběhu setkání komentoval video z letu. Neopomněl se zabývat i četnými konspiračními hypotézami o údajném zfalšování letů Apollo k Měsíci. Způsobem jemu vlastním se jim vysmál a jednotlivé „důkazy“ krátce okomentoval.

charles duke s dotty

Charles Duke s manželkou předávají cenu

V druhé části setkání vystoupil spolu se svou manželkou Dotty se zamyšlením o životě. Po letu se totiž jejich manželství dostalo do krize a oni se snažili se z toho dostat. Řešení nalezli v náboženství a víře. On spolu se svou ženou se tak snažili přesvědčit ostatní, aby se na jejich cestu vydali a následovali je. Přítomným rozdali letáčky, které ve zkratce shrnují, co bylo řečeno ústně. Rovněž dali možnost všem návštěvníkům předat jim nějaký vzkaz – a vylosovaní pak obdrželi cenu.

Na závěr přišly na řadu dotazy. Nebylo jich kupodivu mnoho. Vítek se tázal na názor ke zrušenému programu Constellation. Duke jeho zrušení lituje, byl jeho zastáncem. Bylo vidět, že měl pro program pochopení, snad mu i fandil, byla to tedy jeho osobní záležitost.

Zdroje:
Charles Duke (wikipedia.org)
Apollo 16 (wikipedia.org)
Na Měsíci jsem se vůbec nebál: pilot Apolla 16 bude přednášet v Praze (technet.cz)
Americký astronaut: Na Měsíci jsem si to užíval. Zpátky se mi nechtělo (denik.cz)
Hyde Park České televize

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/charles-duke-po-10-letech-v-praze/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>