«

»

Lis 05 2016

Je načase ukončit projekt Apache OpenOffice?

anketa-oo-lo

Výsledek čtenářské ankety, zaměřené na budoucnost OpenOffice

V poslední anketě jsme se vás ptali, zda by se měl ukončit vývoj OpenOffice. Bylo to v reakci na některé hlasy, které se začaly ozývat i z Apache Foundation, nadace, která vývoj OpenOffice podporuje.

Zde je náš komentář k výsledku ankety.

Celkem nepřekvapivě zvítězila možnost, že by se měly zdrojové kódy programu využít v LibreOffice a oba projekty by se měly sloučit. Tato možnost opravdu není na pořadu dne. LibreOffice již léta není nijak vázán na OpenOffice a výrazně se od něj liší. Sloučení obou projektů by možná věci prospělo (to je diskutabilní), ale zdrojový kód OpenOffice nemá v tuto chvíli pro LibreOffice žádné opodstatnění. Oba programy jsou šířeny pod licencí Mozilla Licence, takže přebírání zdrojového kódu je možné nyní a bylo to možné od samého počátku. V tom problém není. Ale OpenOffice se nikdy nestane LibreOffice a naopak.

Čtenáře upozorňujeme, že The Document Foundation, která spravuje LibreOffice, již podnikla nabídku na sloučení obou projektů, ale ze strany vývojářů OpenOffice tato nabídka vyslyšena nebyla.

Další možností je, že skomírající OpenOffice zůstává stále silnou značkou a pokud si někdo představí „Microsoft Office zadarmo“, většině lidí „z ulice“ vytane na mysl právě OpenOffice.

oo_lo

Téměř k nerozeznání – trochu jiné barvy a ikony (v závislosti na použitém prostředí), ale uživatel-začátečník si rozdílů moc nevšimne; přesto rozdíly jsou velmi zásadní, „pod kapotou“

Dále, Apache Foundation nelze vinit z toho, že by vývoj OO zanedbávala. Je to nadace, která poskytuje zázemí komunitě, vyvíjející OpenOffice. Že na projektu nyní dělají jednotlivci, není vina Apache Software Foundation.

OpenOffice se příliš dopředu neposouvá, to je pravda. Nicméně nikdo krom vývojářů nemá právo rozhodnout o jeho dalším osudu.

Pravdou je, že OpenOffice ukrajuje výrazně z celkového koláče, a stále se těší velké oblíbenosti. Desítky milionů uživatelů jsou důkazem.

Takže – jak dál? My o věci těžko rozhodneme – to si musí vyřešit ti, kteří OpenOffice dělají. Můžeme mít nějaká přání, ale to je všechno. My bychom si samozřejmě přáli, aby se projekt zmátořil, ale k tomu by musel být nějaký opravdu silný impuls. Konkurence je rozhodně zdravá, prospěšná, prospěla by oběma projektům, pokud by se nevedla na krev (což se nepovede), ale v tuto chvíli skutečně OpenOffice skomírá, prakticky je na odstřel, vývojáři neřeší ani bezpečnostní chyby, a to už je opravdu na pováženou. Pokud se ale LibreOffice stane hegemonem ve svobodných kancelářských balících, čeká ho osud jako Microsoft Office; najde se řada nespokojených uživatelů, kteří budou na projekt nadávat. A vybíjet si svou frustraci o to víc, že nebudou mít adekvátní alternativu (jakou by mohl být OpenOffice). Protože, přiznejme si, Calligra Suite v tuto chvíli není na pořadu dne a tento jinak zajímavý balík nemůže tváří v tvář běžným potřebám prostě obstát.

Měl by se ukončit vývoj Apache OpenOffice?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nacase-ukoncit-projekt-apache-openoffice/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>