«

»

Bře 02 2017

Na obzoru Pluto; přistáváme!

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+2Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page
Sputnik

Pohled na planinu Sputnik na trpasličí planetě Pluto ze sondy New Horizons (nasa)

Po cestě trvající devět a půl roku, během kterých urazila na tři a půl miliardy kilometrů, se sonda New Horizons v létě 2015 konečně přiblížila na dosah k trpasličí planetě Pluto, kolem níž proletěla 14. července ve vzdálenosti pouhých 12.500 km. Hlavní pozornost při průletu zaměřila na Pluto a jeho největší měsíc Charon.

Na základě více než stovky snímků, které při průletu vznikly, dali pracovníci NASA dohromady animaci, která ukazuje, jaké by to bylo, kdybychom se k Plutu přibližovali v nějakém planetoletu. Na začátku vidíme dvojici Pluta s Charonem jako nejasné, nezřetelné tečky, poté se však začne více a více rýsovat kotouček Pluta. Postupně rozeznáváme další a další povrchové útvary, včetně známé planiny Sputnik. Ta se nakonec stane naším místem přistání.

V animaci bylo více než 6 týdnů snímkování zkráceno do několika desítek sekund. Snímky byly upraveny tak, aby vznikl co nejhladší dojem. Obarveny byly na základě údajů z kamery s nízkým rozlišením Ralph.

Zdroj:
A Colorful ‘Landing’ on Pluto (nasa.gov)

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Čtěte dále:

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor webové části, redaktor, hlavní administrátor, vedoucí kosmonautické sekce, člen redakční rady. Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem www.openoffice.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obzoru-pluto-pristavame/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
K2-33b
K2-33b: Jedna z nejmladších exoplanet vůbec

Z pohledu lidí se jedná o obrovské množství času, z hlediska vesmírného je ale 5÷10 milionů let ve skutečnosti poměrně...

Fotogalerie: Lokalita Imhotep na kometě 67P

Sonda Rosetta před nedávnem pořídila velmi kvalitní a detailní snímky mnoha zvláštních útvarů v lokalitě Imhotep na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Zde...

Zavřít