«

»

Bře 02 2017

Na obzoru Pluto; přistáváme!

Sputnik

Pohled na planinu Sputnik na trpasličí planetě Pluto ze sondy New Horizons (nasa)

Po cestě trvající devět a půl roku, během kterých urazila na tři a půl miliardy kilometrů, se sonda New Horizons v létě 2015 konečně přiblížila na dosah k trpasličí planetě Pluto, kolem níž proletěla 14. července ve vzdálenosti pouhých 12.500 km. Hlavní pozornost při průletu zaměřila na Pluto a jeho největší měsíc Charon.

Na základě více než stovky snímků, které při průletu vznikly, dali pracovníci NASA dohromady animaci, která ukazuje, jaké by to bylo, kdybychom se k Plutu přibližovali v nějakém planetoletu. Na začátku vidíme dvojici Pluta s Charonem jako nejasné, nezřetelné tečky, poté se však začne více a více rýsovat kotouček Pluta. Postupně rozeznáváme další a další povrchové útvary, včetně známé planiny Sputnik. Ta se nakonec stane naším místem přistání.

V animaci bylo více než 6 týdnů snímkování zkráceno do několika desítek sekund. Snímky byly upraveny tak, aby vznikl co nejhladší dojem. Obarveny byly na základě údajů z kamery s nízkým rozlišením Ralph.

Zdroj:
A Colorful ‘Landing’ on Pluto (nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obzoru-pluto-pristavame/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>