«

»

Srp 29 2016

Po dvou letech navázán kontakt se sondou STEREO-B!

STEREO

Umělecká představa sondy STEREO (v pozadí jsou vidět výrony koronální hmoty unkající do prostoru) (spaceflightnow.com).

Americká agentura NASA 21. 8. 2016 znovu navázala kontakt se sluneční observatoří STEREO-B.  Stalo se tak po téměř dvou letech. Sonda byla chybně orientovaná na Slunce, a její panely slunečních baterií tak přijímaly nedostatečné množství energie. NASA přijímal signál ze sondy po dobu dvou hodin a poté byl vysílač vypnut, aby se ušetřila energie. Aktuálně se prošetřuje, co se vlastně se sondou stalo, a v jakém stavu je její vědecké vybavení.

Dvojice kosmických sond STEREO A a B se po dobu 9 let zabývá výzkumem sluneční aktivity. Cílem mise je zmapovat a popsat jednotlivé procesy odehrávající se na Slunci a uvnitř něj (v jádru), včetně výronů koronální hmoty, které se mohou projevovat poruchou umělých pozemských satelitů nebo taky jako úchvatné polární záře. Při protuberanci Slunce uvolní elektrony a protony do meziplanetárního prostoru, a pokud energetické částice zasáhnou magnetosféru Země, jsou siločárami navedeny směrem k magnetickým pólům Země, kde se střetávají s atmosférou za doprovodného jevu polárních září.

Sondy opustily Zemi 26. října 2006 startem rakety Delta 7925 ze startovacího komplexu LC-17B na Cape Canaveral na Floridě. Obě sondy se odpojily od 3. stupně rakety a zároveň od sebe. Během vzdalování od Země probíhaly zkoušky, kalibrace a zapínání palubního systému.


Sonda STEREO-A zachytila mezi 3. a 21.červnem 2016 tři planety Sluneční soustavy, Země, Mars a Saturn

Obě STEREA byla umístěna na oběžné dráze kolem Slunce, na oběžné dráze podobné zemské s tím rozdílem, že jedna sonda, označena jako STEREO-A (“ahead”), obíhá 45° před Zemí, duhá, SSTEREO-B (“behind”), 45° za Zemí.

Slunce v 3D pohledem sond STEREO (cs.wikipedia.org).

Slunce v 3D pohledem sond STEREO (cs.wikipedia.org).

Obě sondy  nesou čtyři přístroje pro výzkum meziplanetárního plazmatu (PLASTIC), měřič magnetického pole (IMPACT) (ty jsou na palubě každé sondy hned čtyři), detektor rádiových záblesků z vesmíru (S/WAVES) a nakonec přístroj pro studium vlivu Slunce se Zemí (SECCHI). Energii dodávají dvoudílné solární panely, jejichž rozpětí dosahuje 6,5 metrů. Veškeré přístroje na palubě sond ovládá počítač.

V důsledku výhodného postavení sond mají vědci možnost pozorovat Slunce z několika stran současně (stereoskopicky).

 

Psáno pro: redakci ExoSpace a astro.cz.

Zdroje:
NASA ‘hears’ from lost spacecraft after nearly two years  (spaceflightnow.com)
STEREO (sondy) (cs.wikipedia.org)

O autorovi

Adam Malíř

Permanent link to this article: https://exospace.cz/po-dvou-letech-navazan-kontakt-se-sondou-stereo-b/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram