«

»

Pro 26 2017

Start rakety Falcon 9 v podobě nebeské ryby

falcon

Start rakety Falcon 9 23. 12. 2017, zachycený Craighem Bobchinem (apod.nasa.gov)

V sobotu 23. prosince 2017 časně z rána – ve Spojených státech byl ještě pátek večer – startovala z vojenského kosmodromu Vandenberg na západě Spojených států raketa Falcon 9 Upgrade, která pod aerodynamickým krytem ukrývala 10 družic telekomunikačního systému Iridium. Start byl úspěšný a družice se dostaly na plánovanou oběžnou dráhu. Fáze oddělování družic od druhého stupně rakety trvající 15 minut započala v 57. sekundě letu.

Start sledovali lidé z přilehlého okolí. Na přiloženém snímku s dvouapůlsekundovou expozicí, vyhotovený Craighem Bobchinem v Orange County v Kalifornii, vytvářejí spaliny z rakety podobu obrovské ryby. Velká jasnost je způsobena nízkou výškou slunce nad obzorem, jež v tu chvíli svítilo na spaliny z podhledu. Na obrázku je patrný oddělený první stupeň a o kus dále i místo, v němž k oddělení došlo. V okamžiku zachyceném na snímu pracuje druhý stupeň rakety. Záchrana prvního stupně tentokrát nebyla v plánu, ten tak skončil v Tichém oceánu.

Na videu je pak náhodně pořízený záznam z Los Angeles, který pořídila Michelle Dorsey Snyder. Událost sledovala se svými dcerami a rodiči a zprvu nechápali, oč se jedná. Na videu je slyšet překvapení, jaké scenérie v lidech vyvolala.

Zdroj:
SpaceX Rocket Launch Plume over California (apod.nasa.gov)
SpaceX’s Jaw-Dropping Rocket Launch Wows Spectators Across Southern California (space.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/start-rakety-falcon-9-podobe-nebeske-ryby/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>