«

»

Dub 30 2019

Ve věku 88 let zemřel astronaut Owen K. Garriott

owen-garriott

Americký astronaut Owen K. Garriott ve skafandru pro EVA (wikipedia.org)

15. dubna 2019 ve věku 88 let zemřel v Hunstville v Alabamě americký astronaut Owen Kay Garriott. Garriott patřil do skupiny astronautů-vědců. Narodil se 22. listopadu 1930 ve městečku Enid v Oklahomě, studoval elektrotechniku na oklahomské a stanfordské univerzitě. Do skupiny astronautů byl přijat v roce 1965, na svou první příležitost však čekal až do roku 1973, kdy se jako účastník mise Skylab 3 coby člen druhé posádky Skylabu pobyl na stanici 60 dní. Při druhém letu, konaném na přelomu listopadu a prosince 1982, raketoplán Columbia poprvé vynesl na oběžnou dráhu laboratoř Spacelab. Desetidenní let proběhl dobře, ale deset minut po přistání došlo v motorové sekci k požáru a následnému výbuchu. Garriott se poté věnoval dalším pozicím souvisejících s vědou v Johnsonově letovém středisku, kde zastával například funkci ředitele vědy a aplikací. Jeho syn Richard se roku 2008 coby podnikatel a turista vydal v lodi Sojuz TMA-13 na stanici ISS, kde pobyl 11 dní.

garriott-skylab

Owen Garriott při výstupu ze stanice Skylab (nasa.org)

spacelab

První let laboratoře Spacelab (wikipedia.org)

Zdroj:

Skylab and Space Shuttle Astronaut Owen Garriott Dies at 88 (nasa.gov)
Owen Garriott (wikipedia.org)
Skylab 3 (wikipedia.org)
STS-9 (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ve-veku-88-let-zemrel-astronaut-owen-k-garriott/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>