«

»

Úno 20 2016

Vylepšená loď SpaceShipTwo představena veřejnosti

spaceshiptwo-unity

Sir Richard Brenson představuje novou verzi SpaceShipTwo, pojmenovanou Unity (e15.cz)

19. února 2016 byla představena vylepšená loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic miliardáře sira Richarda Bransona. Účelem lodi je poskytnout šesti platícím pasažérům let do výšky 100 km.

spaceshiptwo-crashing

Poslední okamžiky lodě SpaceShip II (ceskatelevize.cz)

Předchozí verze lodi byla zničena 31. 10. 2014 při nehodě, při níž zemřel druhý pilot Michael Alsbury a vážně zraněn pilot Peter Siebold. Příčinou nehody bylo předčasné spuštění přistávací operace pilotem Alsburym. Havárie na určitou dobu vzala vítr z plachet společnosti Virgin Galactic, která program provozuje, a společnosti Scaled Composities, která vyrábí raketové letadlo SpaceShip a připravuje piloty. Společnost Scaled Composities byla v roce 2012 společností Virgin Galactic odkoupena, aby bylo získáno plné vlastnictví lodě.

spaceshiptwo-pripojovani

Loď SpaceShipTwo (uprostřed) je připojována k letadlu WhiteKnightTwo (space.com)

Technologie pro let byla připravena v rámci soutěže Ansari X Prize o 10 milionů dolarů v roce 2004, v níž zvítězily společnosti Scaled Composities a Virgin Galactic. Smyslem soutěže bylo urychlit cestování do vesmíru. Obě společnosti vytvořily Spaceship Company a začaly spolupracovat na komerčním využití získané technologie.

Pro soutěž byl připraven raketový letou SpaceShipOne, po soutěži se začalo pracovat na prototypu SpaceShipTwo, s nímž začaly v červenci 2010. Loď SpaceShipTwo vynášel do výšky 16 km letoun WhiteKnightTwo, poprvé představený v roce 2008. Plán je, že po dosažení této výšky se SpaceShipTwo odpoutá a zapálí motor na dobu 70 sekund, pak se vypne a loď dosáhne výšky 100 km.

Hlavní zkoušky plachtění byly dokončeny na konci roku 2012. První zkoušky s nastartovaným motorem začaly v dubnu 2013. Při třetím letu v lednu 2014 bylo dosaženo výšky 21,6 km a rychlosti 1,4 M. Při čtvrté zkoušce byl SpaceShipTwo zničen.

spaceshiptwo-prosinec2015

Modifikovaná verze SpaceShipTwo při zalétávání 19. 12. 2015, poprvé s tepelným štítem (space.com)

Po roce tak společnost přichází s vylepšeným typem lodě, který by měl znemožnit opakování incidentu.

Nyní je záměrem během dvou let zahájit komerční lety. K nim se přihlásilo 700 zájemců, kteří byli ochotni zaplatit 200, resp. 250 tisíc dolarů. První komerční let se však neustále oddaluje.

Je třeba připomenout, že vlastní let není kosmickým letem – SpaceShipTwo se nedostane do vesmíru ani na oběžnou dráhu.


Sir Richard Branson představuje novou verzi SpaceShipTwo

Zdroje:
SpaceShipTwo: On a Flight Path to Space Tourism (space.com)
Podívejte se: Virgin Galactic má náhradu za ztroskotaný raketoplán (e15.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vylepsena-lod-spaceshiptwo-predstavena-verejnosti/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram