«

»

Srp 01 2013

Apollo 11: (Téměř) dokonaná katastrofa

I když se o tom moc nemluví, let na Měsíc – jakýkoliv, nejen první Apollo 11 – nebyl čítankovou idylou. Důvodem byla použitá technika, která sice byla špičkou ve své době, ale představovala jakýsi „kritický strop“ – to nejnutnější minimum pro zvládnutí mise. Velice primitivní počítače, kterými byly osazeny jednotlivé moduly Apolla, a dokonce i počítačová centrála přímo v Johnsonově řídícím středisku v Houstonu z dnešního pohledu vypadají až neskutečně směšně co do výkonu, tak rychlosti. Je neuvěřitelné, že člověk byl s to podniknout let na Měsíc, a přitom psát letový plán na psacím stroji.

Takže je pochopitelné, že se vyskytovaly problémy – a to i v průběhu prvního letu na Měsíc (tedy prvního s cílem přistát), o kterém se dosud tvrdí, že až na přistání vše probíhalo až neskutečně hladce…

apollo-ufo

Domnělé UFO sledované jednou z misí Apollo. Stejné sledovala i posádka Apolla 11

A právě o tom vypráví britský film Apollo 11: Utajený příběh. Je to zasvěcené povídání o první misi na Měsíc – o Apollu 11 a problémech, které tuto misi doprovázely. Ať už jde o v podstatě neužitečnou záchranou věž, problém s unikáním paliva, ulomenou páčku pojistky motoru lunárního modulu anebo zahájení sestupu ve špatném bodě – to vše mohlo vyvrcholit v obrovskou tragédii. V každém případě je třeba ocenit a vyzdvihnout odhodlání nejen těch, kteří se podíleli na stavbě letových komponent, ale i přípravě letu a kteří za let zodpovídali a samozřejmě především samotné astronauty. Možná je v určitém smyslu pozitivní, že došlo k utlumení dalších kolumbovských aktivit a plány šly k ledu, protože by si s ohledem na tehdy dostupnou techniku nepochybně dříve či později vyžádaly lidské životy. Na stranu druhou člověk jako bytost z masa, kostí a krve se musí vyvíjet, musí směřovat neustále dál a vpřed, protože jinak zdegeneruje. A právě kosmické výboje tuto potřebu uspokojují měrou vrchovatou.

 

apollo11-dokument1 apollo11-dokument2
Oběžník NASA, vydaný v roce 1968. Byl tajný a určený jen několika vybraným lidem. Uvádí se v něm, že v případě havárie v průběhu 2 a půl minut po startu Saturnu 5 neexistuje možnost záchrany posádky.

Zdroje:
http://www.csfd.cz/film/228243-apollo-11-utajeny-pribeh/
http://www.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=61&t=299

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/apollo-11-temer-dokonana-katastrofa/

2 komentáře

 1. Míla Špecián

  Doufám, že „redakce“ můj komentář kvůli domnělému urážlivému obsahu tentokrát už nevyřadí.
  Psal jsem, že jsem silně proti těmto tendenčním filmům, které shazují největší úspěchy lidstva. Film jsem viděl – je to slátanina polopravd. Článek i film se blíží duchu konspiračních teorií o nafingovaném měsíčním programu.
  Z naivního profilu autora plného propagace určité ideologie je ovšem patrné, že autor patří do této názorové skupiny, a články podobného charakteru se od něj dají bohužel čekat. Jestli „redakci“ tohoto serveru opravdu záleží na tom, aby zveřejňovala hodnotný a seriózní obsah a nikoli technický bulvár, měla by si vybírat kvalitní spolupracovníky.

  1. Anonym

   Film není tendenční, v tom filmu jsem nezaregistroval jedinou chybnou informaci. Vystupují v něm letoví ředitelé, pracovníci řídicího střediska, Buzz Aldrin. Je dělán trochu nafoukle, ale střízlivě, v žádném případě to není bulvár. Rozhodně se duchu nějakých konspirací ani náznakem neblíží.

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram