«

»

Srp 01 2013

Apollo 11: (Téměř) dokonaná katastrofa

I když se o tom moc nemluví, let na Měsíc – jakýkoliv, nejen první Apollo 11 – nebyl čítankovou idylou. Důvodem byla použitá technika, která sice byla špičkou ve své době, ale představovala jakýsi „kritický strop“ – to nejnutnější minimum pro zvládnutí mise. Velice primitivní počítače, kterými byly osazeny jednotlivé moduly Apolla, a dokonce i počítačová centrála přímo v Johnsonově řídícím středisku v Houstonu z dnešního pohledu vypadají až neskutečně směšně co do výkonu, tak rychlosti. Je neuvěřitelné, že člověk byl s to podniknout let na Měsíc, a přitom psát letový plán na psacím stroji.

Takže je pochopitelné, že se vyskytovaly problémy – a to i v průběhu prvního letu na Měsíc (tedy prvního s cílem přistát), o kterém se dosud tvrdí, že až na přistání vše probíhalo až neskutečně hladce…

apollo-ufo

Domnělé UFO sledované jednou z misí Apollo. Stejné sledovala i posádka Apolla 11

A právě o tom vypráví britský film Apollo 11: Utajený příběh. Je to zasvěcené povídání o první misi na Měsíc – o Apollu 11 a problémech, které tuto misi doprovázely. Ať už jde o v podstatě neužitečnou záchranou věž, problém s unikáním paliva, ulomenou páčku pojistky motoru lunárního modulu anebo zahájení sestupu ve špatném bodě – to vše mohlo vyvrcholit v obrovskou tragédii. V každém případě je třeba ocenit a vyzdvihnout odhodlání nejen těch, kteří se podíleli na stavbě letových komponent, ale i přípravě letu a kteří za let zodpovídali a samozřejmě především samotné astronauty. Možná je v určitém smyslu pozitivní, že došlo k utlumení dalších kolumbovských aktivit a plány šly k ledu, protože by si s ohledem na tehdy dostupnou techniku nepochybně dříve či později vyžádaly lidské životy. Na stranu druhou člověk jako bytost z masa, kostí a krve se musí vyvíjet, musí směřovat neustále dál a vpřed, protože jinak zdegeneruje. A právě kosmické výboje tuto potřebu uspokojují měrou vrchovatou.

 

apollo11-dokument1 apollo11-dokument2
Oběžník NASA, vydaný v roce 1968. Byl tajný a určený jen několika vybraným lidem. Uvádí se v něm, že v případě havárie v průběhu 2 a půl minut po startu Saturnu 5 neexistuje možnost záchrany posádky.

Zdroje:
http://www.csfd.cz/film/228243-apollo-11-utajeny-pribeh/
http://www.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=61&t=299

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/apollo-11-temer-dokonana-katastrofa/

2 pings

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>