«

»

Dub 18 2017

Archivní videa zachycující katastrofu raketoplánu Challenger

challenger-explosion

Challenger se vmžiku proměnil v ohnivé peklo; z místa exploze unikají zmrzačené motory SRB (wikipedia.org)

Havárii raketoplánu Challenger 28. ledna 1986 jsme se již na naší stránce věnovali. K dispozici jsou však další videa, která se k události vztahují a která stojí za to vidět. Zde jsou aspoň některá z nich. Připomeňte si spolu s námi ještě jednou ono osudné dopoledne, v němž se peklo zjevilo na nebi a v jeho útrobách zahynulo sedm amerických astronautů.

Letový ředitel Jay Greene šokovaně přihlíží zkáze Challengeru (wikipedia.org)

Pohled do řídicího střediska v Houstonu nenechá nikoho na pochybách, jaký šok exploze vyvolala i u členů dozorčího týmu. Video začíná hladkým startem, které je však přerušeno vyděšeným výrazem spojaře Richarda Coveyho, který upřeně sleduje monitor. V šoku je rovněž šéf směny Jay Greene. V pozadí je legendární „letový“ Gene Kranz, v té době ředitel letových operací NASA.

Toto je záznam z kamery E-216. Ta pořizovala film na 16mm formát rychlostí 48 snímků za sekundu. Poskytuje zcela ojedinělý pohled na explozi. Na záběrech z této kamery exploze vypadá jako hotový Armagedon.

V 6. minutě si můžete všimnout jakéhosi předmětu, který se snáší na padáku. Je to jeden ze zmrzačených startovacích bloků SRB.

Záběr pořízený letící helikoptérou. Pohled na explozi Challengeru ze vzduchu.

Toto amatérské video natáčel na kameru Betamax muž vzdálený asi 110 km od místa startu. Video poskytnl jedné vzdělávací organizaci krátce předtím, než zemřel. NASA o videu neměl tušení. Ve videu je dobře vidět zmatek, jaký exploze u lidí vyvolala. V prvních desítkách sekund vůbec lidé nechápali, oč se jedná.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/archivni-videa-zachycujici-katastrofu-raketoplanu-challenger/

11 pings

Skip to comment form

  1. Havárie raketoplánu Challenger pohřbila naděje i sedm životů - ExoSpace.cz

    […] 2000 STS-51-L (wikipedia.org) Archivní videa zachycující katastrofu raketoplánu Challenger (exospace.cz) Challenger: Děsivý výbuch přežili, při nárazu na hladinu už neměli šanci […]

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>