«

»

Kvě 15 2016

Atmosférický zákal na Plutu

Na snímku z multispektrální kamery Ralph/MVIC sondy New Horizons jsou vidět vrstvy atmosférického zákalu v detailním pohledu. Lze napočítat až 20 vrstev, které se horizontálně rozšiřují na vzdálenost stovek kilometrů, ale nemusí vždy zcela kopírovat tvar Pluta. To je ukázáno pomocí šipek, které zobrazují vrstvu oparu ve výšce asi 5 kilometrů na levé straně, která na pravé straně sestoupila na povrch.

Vrstvy atmosférického zákalu (pluto.jhuapl.edu)

Zdroj:
Pluto’s Haze (pluto.jhuapl.edu)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/atmosfericky-zakal-na-plutu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>