«

»

Led 04 2014

Budíček, Rosetto!

Rosetta

Rosetta s přistávacím modulem Philae v představě malíře
(spacecoalition.com)

Kosmická sonda Rosetta určená k průzkumu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko a jejího jádra se po 957 dnech hibernace probouzí opět k životu, aby za necelý rok, v listopadu 2014,  splnila svůj primární účel – přistání na kometě!

Rosetta byla původně určena k průzkumu komety 46P/Wirtanen, ke které měla startovat v lednu 2003. Kvůli nehodě rakety Ariane 5, která měla nést i Rosettu, byl však start odložen, dokud se nevyšetřily příčiny havárie. Bohužel, po vyřešení těchto problémů již kometa nebyla ve vhodné poloze vzhledem k Zemi, takže byl zvolen náhradní cíl – kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, ke které sonda startovala 2. března 2004 v 07:17:44 UTC.

Cesta ke kometě byla ale dlouhá, tudíž byly zvoleny další „mezicíle“:

  •     V roce 2006 vyfotila 283 snímků planetky 2867 Šteins, díky nimž se upřesnila doba rotace této planetky.
  •     V únoru 2007 došlo k přiblížení k Marsu, při té příležitosti sonda ultrafialovým spektrometrem sledovala kometu 9P/Tempel 1. Poté sonda sledovala samotnou planetu Mars a její měsíc Phobos.

V květnu 2011 byla sonda uvedena do hibernace, ze které se má nyní probudit a začít své přibližování na oběžnou dráhu kolem 67P/Churyumov-Gerasimenko. Celý srpen má pak v plánu mapovat její povrch a konečně v listopadu 2014 přistane na kometě pouzdro Philae.

Philae má za úkol okamžitě po přistání začít zkoumat kometu a její jádro, k čemuž mu bude sloužit 10 různých přístrojů. Získaná data bude odesílat na Zemi po dobu několika měsíců.

Celá mise týkající se přistání na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko se ale potýká s velkými neznámými, jelikož jde o první přistání sondy na kometě. Vědci samozřejmě přistoupili na nutná opatření, vedoucí k zamezení výskytu nečekaných komplikací. To je taky jeden z důvodů, proč bude sonda tak dlouho mapovat povrch komety – pomůže tím k vybrání vhodného místa pro přistání pouzdra Philae.

Rosetta bude kometu doprovázet dál po cestě do vnitřní sluneční soustavy, aby pozorovala vliv zvýšeného slunečního záření na povrch komety.

A nám nezbývá, než držet palce…

http://www.youtube.com/watch?v=LiimVzTIgn8

Víte, že…

rosettská deska

Rosettská deska
v Britském muzeu
(wikipedia.org)

Lander je pojmenován podle ostrovu v řece Nil, ve kterém byla nalezena tzv. „Rosettská deska“, která obsahovala jména Kleopatra a Ptolemaios v bilingviální podobě. Právě tato slova umožnila Chapollionovi rozluštit egyptské hieroglyfické písmo.

Přidejte se a probuďte Rosettu!

20. ledna bude sonda „probuzena“, přejde z hibernovaného stavu do aktivního. Aby to Rosetta po takové dálce (přes půl miliardy kilometrů) a době (skoro třech letech) neměla tak složité, můžete jí pomoct. Nahrajte na facebookovský profil mise originální videobudíček. Budete-li mezi deseti nejlepšími, bude váš budíček vyslán energií 20 tisíc wattů směrem k Rosettě. To je dostatečná porce energie na to, aby se Rosetta probrala i bez pomoci šálku kávy 🙂

Výherci obdrží od ESA tašku se suvenýry.

Zdroj:
Comet Chasing Probe Ready for Wake-up Call
Rosetta
Rosetta lander named Philae
Probuď se, Rosetto!

O autorovi

Albert Halenka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/budicek-rosetto/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>