«

»

Pro 06 2015

Divoká dynamika měsíců Pluta

pluto-moons

Na tomto kompozitním obrázku můžete vidět všechny měsíce Pluta pohromadě – největšího Charona s průměrem 1 212 km, Nix s Hydrou (nejdelší průměr 40 km), a Kerberos a Styx (10 až 12 km). Obrázky měsíců byly převedeny do společné intenzity osvětlení a prostorového měřítka. Obrázky pocházejí z kamery LORRI

Systém měsíců Pluta je neobyčejně zvláštní a zcela unikátní v celé Sluneční soustavě. U žádné (trpasličí) planety nebo planetky neuvidíme takový bizarní chaos, jaký dominuje soustavě měsíců Pluta.

Pluto má dosud známých pět měsíců (viz úvodní obrázek). Největší z nich je Charon s průměrem 1212 km, tedy zhruba polovičním jako Pluto. Obíhá s Plutem kolem barycentra ve vzdálenosti 17.500 km s perodou 6dní 9 hodin a natáčí k němu stále stejnou polokouli – je to projev tzv. vázané (synchronní) rotace. S Plutem tak tvoří jakousi dvojplanetu.


Chaotická rotace měsíců Pluta

Zcela jinak je tomu ovšem u menších měsíců. Ty byly objeveny v letech 2005 až 2013 prostřednictvím Hubbleova dalekohledu. Zkraje roku 2015 se na základě pozorvání z HST zdálo, že rotace těchto nově objevených měsíců je poněkud chaotická. Sonda New Horizons však ukázala, že dynamika těchto měsíců je hotovým peklem.

„Je tu jasně něco zásadního o dynamice systému, čemu nerozumíme,“ řekl Showalterová v prohlášení.

Výzkumník mise New Horizons Mark Showalter situaci popsal slovy: „Tento systém bych prostě nepopsal jako chaos, ale peklo. Upřímně, nikdy jsme nic takového předtím neviděli a doteď nevíme, co s tím.“

Peklo měsíců Pluta

charon

Největší měsíc Pluta Charon

Proč takové tvrdé zhodnocení?

Stačí se podívat na přiloženou animaci. Hned na první pohled je vidět, že cosi nehraje.

Tak například Hydra. Je to nejvzdálenější měsíc Pluta. Pluto oběhne jednou za 38 dní. Doba rotace je ovšem 10 hodin. Takže v průběhu jednoho oběhu Pluta se Hydra otočí 89krát!

Podle Showaltera by se při trochu rychlejší rotaci v důsledku odstředivých sil vznesl do výše a odletěl by.

Další měsíc, Nix, rotuje pozpátku a má sklon dráhy 1382 stupňů. Podobně jako Hydra rychle rotuje.

Je záhadou, jak mohou tak malé měsíce vykazovat tak divokou dynamiku. Obvykle totiž zapůsobí slapové síly, které „přinutí“ měsíce, zvláště ty malé, k synchronní rotaci – jako je to u Charona nebo Měsíce či měsíců Jupitera a Saturna. Podle Showaltera je nemožné si představit proces, který by k tomu vedl, jako například kolize s nějakým vesmírným tělesem. Kolidovat by totiž musely všechny malé měsíce Pluta. „Je tu jasně něco zásadního v dynamice systému, čemu nerozumíme,“ uzavírá prozatím Showalter.

Zdroj:
Pandemonium! Motion of Pluto’s Moons Perplexes Scientists (space.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/divoka-dynamika-mesicu-pluta/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>