Systém měsíců Pluta je neobyčejně zvláštní a zcela unikátní v celé Sluneční soustavě. U žádné (trpasličí) planety nebo planetky neuvidíme takový bizarní chaos, jaký dominuje soustavě měsíců Pluta.
Pluto má dosud známých pět měsíců (viz úvodní obrázek). Největší z nich je Charon s průměrem 1212 km, tedy zhruba polovičním jako Pluto. Obíhá s Plutem kolem barycentra ve vzdálenosti 17.500 km s perodou 6dní 9 hodin a natáčí k němu stále stejnou polokouli – je to projev tzv. vázané (synchronní) rotace. S Plutem tak tvoří jakousi dvojplanetu.
Chaotická rotace měsíců Pluta
Zcela jinak je tomu ovšem u menších měsíců. Ty byly objeveny v letech 2005 až 2013 prostřednictvím Hubbleova dalekohledu. Zkraje roku 2015 se na základě pozorvání z HST zdálo, že rotace těchto nově objevených měsíců je poněkud chaotická. Sonda New Horizons však ukázala, že dynamika těchto měsíců je hotovým peklem.
„Je tu jasně něco zásadního o dynamice systému, čemu nerozumíme,“ řekl Showalterová v prohlášení.
Výzkumník mise New Horizons Mark Showalter situaci popsal slovy: „Tento systém bych prostě nepopsal jako chaos, ale peklo. Upřímně, nikdy jsme nic takového předtím neviděli a doteď nevíme, co s tím.“
Peklo měsíců Pluta
Proč takové tvrdé zhodnocení?
Stačí se podívat na přiloženou animaci. Hned na první pohled je vidět, že cosi nehraje.
Tak například Hydra. Je to nejvzdálenější měsíc Pluta. Pluto oběhne jednou za 38 dní. Doba rotace je ovšem 10 hodin. Takže v průběhu jednoho oběhu Pluta se Hydra otočí 89krát!
Podle Showaltera by se při trochu rychlejší rotaci v důsledku odstředivých sil vznesl do výše a odletěl by.
Další měsíc, Nix, rotuje pozpátku a má sklon dráhy 1382 stupňů. Podobně jako Hydra rychle rotuje.
Je záhadou, jak mohou tak malé měsíce vykazovat tak divokou dynamiku. Obvykle totiž zapůsobí slapové síly, které „přinutí“ měsíce, zvláště ty malé, k synchronní rotaci – jako je to u Charona nebo Měsíce či měsíců Jupitera a Saturna. Podle Showaltera je nemožné si představit proces, který by k tomu vedl, jako například kolize s nějakým vesmírným tělesem. Kolidovat by totiž musely všechny malé měsíce Pluta. „Je tu jasně něco zásadního v dynamice systému, čemu nerozumíme,“ uzavírá prozatím Showalter.
Zdroj:
Pandemonium! Motion of Pluto’s Moons Perplexes Scientists (space.com)