«

»

Pro 31 2015

Přehled jasných komet v roce 2015 a výhled do roku 2016

lovejoy-hemmerich

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) na snímku Fritze Helmuta Hemmericha (aerith.net)

Rok 2015 se nám chýlí ke svému konci. Co nám v něm předvedly komety? A co pro nás chystá rok 2016? Odpovědi naleznete v tomto článku.Rok 2015 poměrně slušně navázal na své výborné (2014) až přímo excelentní (2013) předchůdce, v jejich silné konkurenci ale dopadl nejhůře. I tak jsme mohli z našich zeměpisných šířek pozorovat 1 kometu pouhým okem a hned 8 dalších dosáhlo jasnosti alespoň 10 mag. Z tohoto hlediska tedy můžeme brát rok 2015 jako lehce nadprůměrný.

Na začátku roku byla dominantní kometou jednoznačně C/2014 Q2 (Lovejoy). To byla zároveň nejjasnější kometa celého roku, maximum jasnosti měla v lednu, kdy dosáhla přibližně 3,5 mag, což pohodlně stačilo na viditelnost pouhým okem. Slábla potom velice pomalu a v dosahu malých teleskopů se udržela až do začátku podzimu.

Příjemným překvapením začátku roku byla i krátkoperiodická kometa 15P/Finlay. Ta předvedla v tomto návratu hned dva outbursty – jeden ještě v prosinci 2014, kdy zjasnila k 8,5 mag. Letos v lednu se pak situace opakovala, a to s ještě větší intenzitou, jelikož kometa dosáhla až 7 mag! Její pozorování ale významně komplikovalo počasí a kometa později rychle zeslábla. V březnu už nebyla vidět ani obřími binokuláry.

Na přelomu zimy a jara byly objevené tři zajímavé komety. Ty měly mnoho společných znaků, první poznáme už v názvu, z něhož zjistíme, že se na všech objevech podílel přístroj SWAN. Název komet zněl C/2015 C2 (SWAN), C/2015 F3 (SWAN) a C/2015 F5 (SWAN-Xingming). Další podobnost byla v tom, že všechny tři komety dosáhly maximální jasnosti (8-10) mag, a to vždy v době objevu. Zde se ovšem komety rozcházejí. První zmiňovaná měla špatnou geometrii průletu, takže jsme si jí příliš neužili. Druhá z nich byla v maximu sice vysoko na obloze, ale zeslábla extrémně rychle. Její nezdravý vzhled na konci jara indikoval dokonce možný úplný zánik tělesa. Poslední kometa z této trojice byla asi nejzajímavější, objevena však byla moc blízko u Slunce a než stihla vystoupat vysoko na večerní oblohu, zeslábla z dosahu malých přístrojů. I přes tyto okolnosti ale byla tahle trojice komet zajímavým zpestřením jara 2015.

To léto nám zpříjemnila další na jaře nalezená kometa – C/2015 F4 (Jacques). V důsledku svého kondenzovaného vzhledu byla i přes maximální jasnost “pouze” okolo 10 mag zejména v srpnu relativně snadno viditelná i v obřích binokulárech.

Nečekaně zjasnila kometa C/2014 S2 (PanSTARRS). Té ještě letos v létě nikdo nepředpokládal vizuální viditelnost, avšak opak se stal pravdou a kometa je již od září pozorovatelná v malých dalekohledech, v prosinci pak, zdá se, prochází maximem jasnosti s hodnotou kolem 9 mag.

Catalina-Sharp

Kometa C/2013 US10 (Catalina) na snímku Iana Sharpa (aerith.net)

Dlouho očekávaná kometa C/2013 US10 (Catalina) naopak mírně zklamala. Ač tu ještě v létě byla určitá pravděpodobnost, že bude viditelná i pouhým okem (což z nejtmavších oblastí světa i je), my se s jejím maximem jasnosti okolo 6 mag musíme spokojit s pěknou kometou pro malé triedry.

Kometa C/2013 X1 (PanSTARRS) dosáhla na konci roku podle očekávání přibližně 9 mag, ta ale bude ještě zjasňovat v roce 2016.

Takový byl tedy rok 2015. A co můžeme očekávat od roku 2016?

C/2013 US10 (Catalina)

Pravděpodobně nejjasnější kometa celého roku. V lednu si ještě udrží jasnost kolem 6 mag a tím pádem i viditelnost v triedrech, postupem času ovšem bude slábnout a pravděpodobně v dubnu definitivně zmizí z dosahu malých dalekohledů.
Sledujte aktuální zpravodajství na webu a fóru.

C/2014 S2 (PanSTARRS)

U této komety je velmi obtížné odhadovat, jak se dále bude vyvíjet její jasnost. Aktuálně je v maximu jasnosti okolo 9 mag a nikdo neví, jak rychle začne s rokem 2016 slábnout. Pokud si však udrží svou aktivitu i po průletu přísluním, můžeme očekávat, že v dosahu velkých binokulárů a malých teleskopů zůstane minimálně do března.

C/2013 X1 (PanSTARRS)

Tato kometa dosáhne na přelomu jara a léta až 7 mag, my u toho ovšem nebudeme. Kometa je pozorovatelná na večerní obloze, odkud se na konci února ztratí kvůli konjunkci se Sluncem. Po ní bude pozorovatelná už pouze z jižní polokoule. Objekt si aktuálně drží jasnost poblíž 9 mag a očekává se, že do února už téměř nezjasní.

252P/LINEAR

Zajímavá kometa, která se v březnu prosmýkne jen těsně kolem Země. Bude se pohybovat velmi rychle po obloze, avšak v době její největší jasnosti ji uvidí pouze obyvatelé jižní polokoule. Jen o dva týdny později se však zjeví i u nás na ranní obloze, o příliš tedy pravděpodobně nepřijdeme. V tomto případě se velice těžko odhaduje, jakou jasnost kometa dosáhne. Mohlo by to být až 10 mag, s podobnou jasností bychom ji spatřili i my. Uvedený údaj je ale nutné brát s velkou rezervou, kometa může silně překvapit i zklamat.

45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

Japonsko-česko-slovenská kometa se vrací! V přísluní bude na konci prosince 2016, kdy bude sotva viditelná extrémně nízko nad obzorem na večerní obloze při jasnosti 7-8 mag. To nejlepší nám ale ještě připraví, na to si ovšem budeme muset počkat až na konec zimy 2016/2017.

Příští rok pravděpodobně kometární příznivce moc nenadchne. Zdá se, že v malých dalekohledech spatříme 4÷5 komet a pouhým okem tentokrát neuvidíme žádnou z nich. Začátek roku, tedy zima a ještě i první třetina až polovina jara, vypadá celkem nadějně, následná díra mezi dubnem a prosincem, kdy nejspíše neuvidíme žádnou kometu v malých přístrojích, vypadá na první pohled přímo strašidelně. Na druhou stranu, rok 2016 zatím ještě nezačal a kdykoliv se může stát, že se najde nějaká nová kometa s výborným potenciálem do budoucna. Například loňský přehled odhadl situaci v roce 2015 poměrně dobře, hned polovina komet ale byla jiných! Některé, které měly být docela jasné, zklamaly, naopak je zastoupily nečekaně zjasnělé a nebo nově objevené komety. Hodně věcí se tím pádem ještě může změnit, proto je lepší tento článek brát pouze orientačně. Zatím to ovšem vypadá, že nás čeká mírně podprůměrný rok 2016 s nejjasnější kometou C/2013 US10 (Catalina), jež už má, a bude mít i v lednu, maximální jasnost kolem 6 mag.

Zdroje:
Kometen 2015 (kometarium.com)
Visual Comets in the Future (Northern Hemisphere) (aerith.net)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jasne-komety-souhrn-roku-2015-a-vyhled-do-roku-2016/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram