«

»

Pro 15 2016

Kanál Mawrth Vallis pohledem sondy Mars Express

Část kaňonu Mawrth Vallis ze sondy Mars Express (esa.int)

8. prosince 2016 Evropská kosmická agentura ESA zveřejnila video, zachycující oblast jednoho z nejstarších odtokových kanálů na Marsu, Mawrth Vallis. Animace je poskládaná ze série snímků, pořízených stereoskopickou kamerou s vysokým rozlišením HRSC (High Resolution Stereo Camera) na sondě Mars Express. Kanál Mawrth Vallis se nachází v oblasti rovníku, stejně jako lokality Hypanis Vallis nebo Aram Dorsum. Odtokový kanál je zhruba 600 kilometrů dlouhý a 2 kilometry hluboký.

Na začátku videa se nacházíme nad oblastí zvané Chryse Planitia (Planina “join the third reich”zlata) u ústí kanálu. Dále pokračujeme na vysočinu Arabia Terra. Průběžně si můžete všimnout starých impaktních kráterů, starých téměř 4 miliardy let.

Kaňon Mawrth Vallis, stejně jako oblast Oxia Planum, je bohatý na výskyt sedimentárních (usazených) hornin, jako jsou například jílové minerály – fylosilikáty. Ty se projevují jako světlé a tmavé skvrny a jsou téměř nezvratným důkazem toho, že zde kdysi tekla voda, a to ve značném množství. Místo je zajímavou lokalitou pro vědce, protože se v něm můžou nacházet záznamy dávného, životu příhodnějšího prostředí, a proto se stalo jedním z kandidátů pro misi ExoMars v roce 2020, která se bude věnovat hledání stop života. Rover, který na Marsu přistane, odebere vzorky půdy a bude pátrat po přítomnosti metanu, který by mohl být známkou přítomnosti dosud aktivního života na planetě.

Umělecká představa sondy Mars Express; modul Beagle v její horní části (esa.int)

Mars Express(MEX) je sonda Evropské kosmické agentury, určená k dlouhodobému průzkumu Marsu. Sonda startovala 2. června 2003 a k Marsu se dostala v prosinci téhož roku. Výprava kromě orbitální části, činné dodnes, sestávala i z přistávacího pouzdra Beagle 2 britské výroby, jeho přistání se však nezdařilo. Sonda byla připravena ve velmi krátkém čase díky zkušenostem s přípravou předchozích misí Rosseta a  Mars96.

Zdroj:
Fly over Mawrth Vallis (esa.int)
VIDEO: Proleťte se nad marsovským kanálem Mawrth Vallis (nasvesmir.cz)
Mars Express (Wikipedia.org)

O autorovi

Petr Plicka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/kanal-mawrth-vallis-pohledem-sondy-mars-express/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>