«

»

Zář 15 2018

Křest laviček Jaroslava Foglara

Foglarovská lavička na motiv knihy Chata v Jezerní kotlině

V pondělí 10. září 2018 se v Praze 2 uskutečnil křest ručně vyřezávaných laviček na počest spisovatele Jaroslava Foglara. Akce se konala pod záštitou Skautské nadace Jaroslava Foglara a městské části Praha 2. Přítomni byli zástupci Sdružení přátel Jaroslava Foglara a foglarovského magazínu Bohoušek.cz.

Skupinová fotka u příležitosti křtu laviček (vlevo nahoře Stanislav Pokorný, vpravo dole Roman Šantora, vlevo dole Václav Nosek-Windy, vpravo nahoře Radek Petr-Menhart ze SPJF)

Akci iniciovala Skautská nadace Jaroslava Foglara (SNJF), konkrétně její zástupce Roman Šantora-Bobo. Ten vznik laviček dojednal s řezbářem Stanislavem Pokorným, jenž vyhotovil i řezbu bobra na totem skautského oddílu Hoši od Bobří řeky. Lavičky jsou vyrobené z tvrdého dubu a jejich motivy připomínají foglarovky, jež chystá na podzim 2018 vydat nakladatelství Albatros – Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině. Lavičky jsou proto situovány v místech, v nichž Foglar tyto knihy psal. Konkrétně lavička s motivem bobra je v dětském parku v Riegerových sadech, ta zasvěcená Chatě v Jezerní kotlině pak v Havlíčkových sadech. Obě místa se nacházejí nedaleko Korunovační ulice, kde Foglar bydlel nejdelší část svého života a kde se rovněž na domě č. 16 nachází pamětní deska.

Lavička na motiv knihy Hoši od Bobří řeky

Akce byla zahájena v 17 hodin v Riegerových sadech, u lavičky číslo 1, zasvěcené hochům od Bobří řeky. Úvodní proslovy si vzali na starosti Roman Šantora a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Poté se průvod asi dvaceti lidí vydal směrem k Havlíčkovým sadům, přes Korunní třídu, kde se konala krátká zastávka naproti domu, v němž Foglar pobýval spolu se svou maminkou, a to od roku 1914 do roku 1978. V Korunní měla Foglarova maminka papírnický krám, kde malý Jaroslav získal lásku k papíru i psaní. Ovšem koncem 70. let byla situace neúnosná, připomněl Bobo. Šlo hlavně o Foglarovu maminku, která musela stoupat do druhého patra po schodech (v domě není výtah). Proto se Foglar spolu s maminkou v roce 1978 přestěhovali do Křišťanovy ulice nedaleko stanice metra Flora.

Pamětní deska na počest Jaroslava Foglara (Korunní 16, Praha 2)

Cestou za druhou lavičkou jsme míjeli, jen pár kroků od domu v Korunní ulici, základní školu, do níž Foglar docházel (stále plní svůj účel). V Havlíčkových sadech, kam jsme se přesunuli, se pak konala ještě jedna zastávka. Bobo nás upozornil na dvě ginga, jež tu rostly naproti sobě, přes cestu. Nepochybně byly Foglarovi inspirací ke stínadelským příběhům. Jen o malý kousek dále najde i nepozorný návštěvník nové gingo, jež tu roste docela osamoceně, a tak je nápadné.

V 18 hodin pak byl zahájen křest druhé lavičky. Na místo jsme dorazili takřka na minutu přesně. Opět proslovy, tentokrát s impozantním výhledem na Prahu. Po nich si pak hlavní aktéry odlovili redaktoři Českého rozhlasu, regionální televize Praha TV, krátký rozhovor magazínu Bohoušek.cz poskytl Bobo. Ten připomněl, že podobných laviček se chystá ještě 18. Starostka Jana Černochová vyslovila přání, aby se jedna nacházela i na Korunní ulici.

Jaroslav Foglar se tak konečně, po mnoha letech, díky SNJF a SPJF dočkává zasloužené úcty. Jaroslav Foglar je opět „v kursu“ a je o něj zájem jak mezi dospělým,i, tak mládeží. Ke zvýšení zájmu jistě přispějí tyto lavičky a nové souborné vydání Foglarovy knižní produkce.

Určitě je to jedna z nejvýznamnějších osobností našich dějin. Byl to člověk, který byl pro řadu mladých lidí vzorem jednak proto, že byl skutečně příkladný skaut, byl to člověk, který měl morální zásady, hodnoty a něco té společnosti předával.

Jana Černochová pro Praha TV

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/krest-lavicek-jaroslava-foglara/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>