«

»

Čvn 04 2017

Na návštěvě u kosmoplánu Buran

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page
buran

Testovací exempláře Buranu (Alexander Kunas, storytrender.com)

Ruský fotograf Alexander Kunas se svým pobočníkem navštívili „zakázané“ území, místo na kosmodromu Bajkonur, v níž dodnes tiše odpočívají testovací exempláře sovětského kosmoplánu Buran. Aby se na místo dostali nezpozorováni, museli ujít 40 kilometrů, a v noci. Oblast je totiž stále střežena.

energija

Raketa Eněrgija-M (Alexander Kunas, storytrender.com)

V hangáru pak objevili nejen samotné exempláře Buranu, ale i raketu Eněrgija-M, menší variantu slavné Eněrgije, která koneckonců i jeden letový exemplář Buranu vynesla 15. listopadu 1988 na oběžnou dráhu. Samotný stroj však neměl pozitivní konec. Po zrušení programu prezidentem Jelcinem v roce 1993 našel útočiště v hangáru na Bajkonuru, kde se však po větrné smršti 13. května 2002 propadla střecha a Buran byl zničen; spolu s ním i raketa Eněrgija a a navíc zahynulo 8 lidí.

Kosmoplán Buran byl v některých ohledech lepší než americký shuttle – oba stroje dělilo deset let. Jeho zásadní nevýhodou však byla extrémní neefektivita – při jeho letu byla zničena celá raketa včetně drahé pohonné soustavy. Mise uskutečněné tímto strojem navíc efektivněji dokázaly zajistit klasické rakety. Proto bylo celkem oprávněně od projektu upuštěno.

Zdroj:
Two impressive space shuttle explorers spotted inside abandoned building (storytrender.com)
Buran (wikipedia.org)

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor, redaktor, vedoucí kosmonautické sekce, člen redakční rady

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/na-navsteve-u-kosmoplanu-buran/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare