«

»

Čvn 04 2017

Na návštěvě u kosmoplánu Buran

buran

Testovací exempláře Buranu (Alexander Kunas, storytrender.com)

Ruský fotograf Alexander Kunas se svým pobočníkem navštívili „zakázané“ území, místo na kosmodromu Bajkonur, v níž dodnes tiše odpočívají testovací exempláře sovětského kosmoplánu Buran. Aby se na místo dostali nezpozorováni, museli ujít 40 kilometrů, a v noci. Oblast je totiž stále střežena.

energija

Raketa Eněrgija-M (Alexander Kunas, storytrender.com)

V hangáru pak objevili nejen samotné exempláře Buranu, ale i raketu Eněrgija-M, menší variantu slavné Eněrgije, která koneckonců i jeden letový exemplář Buranu vynesla 15. listopadu 1988 na oběžnou dráhu. Samotný stroj však neměl pozitivní konec. Po zrušení programu prezidentem Jelcinem v roce 1993 našel útočiště v hangáru na Bajkonuru, kde se však po větrné smršti 13. května 2002 propadla střecha a Buran byl zničen; spolu s ním i raketa Eněrgija a a navíc zahynulo 8 lidí.

Kosmoplán Buran byl v některých ohledech lepší než americký shuttle – oba stroje dělilo deset let. Jeho zásadní nevýhodou však byla extrémní neefektivita – při jeho letu byla zničena celá raketa včetně drahé pohonné soustavy. Mise uskutečněné tímto strojem navíc efektivněji dokázaly zajistit klasické rakety. Proto bylo celkem oprávněně od projektu upuštěno.

Zdroj:
Two impressive space shuttle explorers spotted inside abandoned building (storytrender.com)
Buran (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/na-navsteve-u-kosmoplanu-buran/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>