«

»

Čvn 08 2017

Pozorujte objekty letního nebe

Ačkoliv jsou současné noci poměrně krátké, na obloze je stále co pozorovat. Letní nebe nabízí celou řadu objektů, na něž můžeme zamířit své dalekohledy, v některých případech stačí pouhé oči. Jak jsme již uvedli v minulém článku, z planet je nejlépe viditelný Jupiter a Saturn, ráno je dobře pozorovatelná také Venuše. Měsíc je nyní ve fázi kolem úplňku, ale jakmile začne couvat, budeme moci vyhledat nejjasnější kometu C/2015 V2 (Johnson) a především mnoho deep-sky objektů, jakými jsou například hvězdokupy M13 a M92 v Herkulovi, mlhovina M27 v souhvězdí Lištičky či další mlhovina M57 v Lyře. A pokud se chcete na oblohu dívat bez dalekohledu, na první pohled vás zaujme takzvaný Letní trojúhelník (složený z hvězd Vega, Deneb a Altair), jenž je díky jasnosti hvězd (0÷1 mag) bezpečně viditelný i z měst.

Kulová hvězdokupa M13 v Herkulu (Stellarium)

m57

Prstencová mlhovina M57 v Lyře (Stellarium)

 

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pozorujte-objekty-letniho-nebe/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>