Naše redakce pořídila krátký rozhovor s panem ing. Karlem Pacnerem, českým publicistou a novinářem, který nám kdykoliv rád a ochotně vypomáhá. Otázky se týkaly sovětského kosmoplánu Buran a vojenského využití sovětské kosmonautiky. Děkujeme panu Pacnerovi za jeho postřehy.
- Buran vznikal v době studené války jako vojenská alternativa k americkému raketoplánu. Ten byl sice z třetiny hrazen armádou, ale jeho cíle měly být primárně civilní. Měl by je i Buran?
Buran byl hlavně dělaný pro vojáky, civilní cíle byly jako vždy ty poslední. - Uvádí se, že vývoj komplexu Eněrgija/Buran stál 20 miliard dolarů. Je to podle vás reálná suma?
Nemám ponětí, kolik stál, ale určité znalosti ukradli Američanům, to mi potvrdil mimo magnetofon Lozino-Lozinskij. - Je Eněrgija skutečně tak dobrá raketa, jak se o ní píše a mluví?
Spolehlivost Eněrgije neumím posoudit. - Buran uzemnila špatná ekonomická situace v Rusku. Nicméně ani kdyby byla kdovíjaká, těžko můžeme předpokládat, že by Buran létal, protože byl neekonomický. Souhlasíte s tímto názorem?
Buran-Eněrgija byla vojenská věc, kdy na rentabilitě nezáleželo. - Buran měl sloužit při stavbě velké ruské stanice Mir 2, čili nějaké civilní cíle se předpokládaly. Každopádně náklady na let by byly asi srovnatelé s měsíční misí Apolla 😀
Ale i stanice měly primární vojenské úkoly, i když se o všech nemluvilo. - Rozumím, Saljut/Almaz. Ale nikdy jsem nenašel info o tom, že by Mir sloužil k vojenským účelům.
Zkoušeli pozorovat strategické objekty, které jim nahlásil CUP podle požadavků GRU. Mám dojem, že se o tom nikde nehovořilo, že to bylo tajné. Já to pochytil z poznámek některých sovětských kosmonautů. - Jak se stavíte k názorům, že se v roce 1984 přestavovala letištní dráha v Ralsku proto, aby zde mohl přistávat Buran? (Pozn.: Podle názoru ExoSpace je to mylná úvaha.)
Sověti potřebovali náhradní letiště, jestli to mělo být Ralsko, nevím. - Měl jste možnost Buran vidět?
Viděl jsem několik Buranů v MIK, zapůsobily ohromně. - Měl by podle vás Buran ještě dostat šanci?
Buran je minulost.
Souhlasíme s panem Pacnerem, že raketoplán Buran je minulostí. Možná by se pro něj nějaké úkoly našly, ale protože nenese pohonné zařízení – to se nachází na raketě -, je strašlivě neefektivní. A žádná kosmická agentura světa by si provoz takového „bumbrlíčka“ nemohla ani dnes dovolit. Pokud provoz raketoplánu, který byl v porovnání s Buranem značně efektivní, byl považovaný za drahý, pak Buran je hotovou ekonomickou katastrofou.
Kde se některé exempláře Buranu dnes nacházejí? Podívejte se na příspěvek na našem fóru.