«

»

Čvn 18 2014

Navlékni si kosmickou loď a odstartuj

gemini mockup

Tom Stafford a Neil Armstrong při seznamování s kosmickou lodí Gemini (Retro-Space-Images)

O lodích Mercury se říkalo, že si ji kosmonauti navlékli na sebe – ale jak vidíte, Gemini na tom nebyly o moc lépe. Dvakrát větší prostor, ale dvakrát tolik kosmonautů. Zde Stafford a Armstrong.

Je vůbec záhada, jak se kosmonauti mohou do těsných „kapslí“ kosmických korábů vejít. Například Sojuz je na šířku tak malý, že v něm kosmonaut nenatáhne nohy. Jediné trochu důstojnější prostředí tak poskytoval raketoplán. Dostatek prostoru, záchod coby oddělená kabinka, spací kóje. Je neuvěřitelné, že se začátkem 80. let létalo moderněji než dnes – a bohužel jak dlouhá, dlouhá léta ještě bude. Zkrátka raketoplán byl létající prostředek, který přišel příliš brzo. Resp. včas po stránce technologie, ale brzo ve smyslu významu – nebylo pro něj správné uplatnění… a tím se jeho provoz prodražoval.

sojuz-tma12

Ani „moderní“ koráby na tom nejsou o moc lépe – nedostatek prostoru je evidentní – Sojuz TMA-12 po přistání (http://kozmos.matak.sk)

sts7_ride

Pouze raketoplán poskytoval kosmonautům dostatek prostoru, a tak mohl být využíván i pro dlouhodobé, několikatýdenní lety – na snímku Sally Rideová při misi STS-7 (cracktwo.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/navlekni-si-kosmickou-lod-a-odstartuj/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>