«

»

Říj 17 2016

Podpovrchový oceán i na Dione

dione-structure

Pravděpodobná struktura měsíce Dione (phys.org)

Sonda Cassini zjišťuje na své misi konající se u planety Saturn další zajímavosti. Nejnovějším objevem je podpovrchový oceán. Tento objev se ale netýká měsíce Enceladus, u nějž je existence této podpovrchové masy vody již známá. Cassini se totiž zaměřila na měsíc Dione, kde našla důkazy týkající se právě oceánu pod povrchem měsíce. Vědci se navíc domnívají, že oceán se může na měsíci Dione nacházet po celou dobu jeho existence. Není však snadno přístupný, podle všeho je mnohem hlouběji než například ten na výše zmíněném měsíci Enceladus. Studie ohledně oceánu pod povrchem Dione byla prováděna výzkumníky z belgické Královské observatoře a publikována v Geophysical Research Letters. Vědci po tomto objevu slibují další zkoumání měsíců Saturnu, podrobněji se však chtějí zaměřit i na přirozené družice Jupiteru, Uranu a Neptunu.

Zdroj:
Saturn’s moon Dione harbors a subsurface ocean (phys.org)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/podpovrchovy-ocean-i-dione/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>