«

»

Úno 21 2017

Proč Foglar? Proč Rychlé šípy?

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+1Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page
foglar-slza

Jaroslav Foglar na návštěvě ve Sluneční zátoce, na místě vztyčení památníku na něj i jeho oddíl (foglarweb.deg.cz)

Proč by měl při cestě na oběžnou dráhu dostat přednost právě Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy – na rozdíl například od Hurvínka?

Čtěte v komentáři níže.

Americký astronaut Andrew Feustel se zúčastnil dvou vesmírných misí a při každé s českými artefakty. Něco podobného chystá pro svůj třetí let. Redakce ExoSpace.cz zastává názor, že maskotem jeho dalšího letu by se mohly stát postavy Rychlých šípů (případně talisman Vontů ježek v kleci), protože Rychlé šípy již za dobu skoro 80 let ovlivnily miliony nejen dětí a ovlivňují i nadále; stále se jedná o nejúspěšnější český komiksový příběh, který byl na svou dobu revoluční celosvětově. Propojuje výrazný morální apel spolu s příkladnou a bezprecedentní komerčností, která umožnila dostat Rychlé šípy doslova do každé rodiny. Každý Čech zná Rychlé šípy, každý Čech zná dílo Jaroslava Foglara, i když to třeba odmítá připustit anebo se k němu staví negativně. Protože každý zná pojmy jako plantážník, lovení bobříků, bobřík odvahy, krabička poslední záchrany a spousta a spousta dalšího.

Jaroslav Foglar je jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů vůbec, který po 60 let vedl nejstarší český skautský oddíl, který nikdy nepřerušil činnost, vychoval 800 kluků přímo a na milionech se „podepsal“ nepřímo. O jeho ohromném dopadu svědčí i to, jakým způsobem se uplatnil na černém trhu za dob komunismu a jak se po Listopadu přímo raketovým tempem prodávaly jeho knihy. Žádná jiná kniha se u dětí 60 let po svém prvním vydání netěšila takové oblibě; a v případě Foglara to nebyla JEDINÁ kniha, ale celá jeho bibliografie.

Foglarovky jsou psané způsobem dvanáctiletého kluka, pokud by uměl psát; a proto jsou naprosto jedinečné, neopakovatelné. Jaroslav Foglar českým dětem ukázal, že mohou zažívat dobrodružství hned za dveřmi jejich bytů. Vyslyšel touhu po kamarádech, po dálkách a dobrodružství, která se v určitém věku u dětí projevuje, a dokázal je naplnit mírou vrchovatou.

Již jsme zaregistrovali návrhy typu Hurvínek, Čtyřlístek a podobně. To jsou ale jen prvky zábavy. Foglarova tvorba vychovává zábavou. Má tak pozitivní dopad na děti, že v určitém věku překonává, možná i dalece, vliv rodičů. A přesto jsou foglarovky stále vyhledávané a ceněné právě dětmi, z nichž mnohé si uvědomují, že jde o výchovnou literaturu. Ale tak zábavnou, že ji s vděkem konzumují.

Hurvínek, Čtyřlístek, Jarda Jágr ani Káťa se Škubánkem neučiní člověka lepším.

Foglarovky spolehlivě ano.

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor webové části, redaktor, hlavní administrátor, vedoucí kosmonautické sekce, člen redakční rady. Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem www.openoffice.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/proc-foglar-proc-rychle-sipy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
Chybějící krátery na trpasličí planetě Ceres

Jak je již mnoha lidem známo, trpasličí planeta Ceres se v březnu 2015 dočkala návštěvy v  podobě sondy DAWN (ta...

yi-swan-jager
Objevené a znovuobjevené komety v červenci 2016

Ani červenec nebyl jedním z těch měsíců, které se co do počtu nově objevených komet vydařily. Nalezeny totiž byly pouze...

Zavřít