«

»

Úno 21 2017

Proč Foglar? Proč Rychlé šípy?

foglar-slza

Jaroslav Foglar na návštěvě ve Sluneční zátoce, na místě vztyčení památníku na něj i jeho oddíl (foglarweb.deg.cz)

Proč by měl při cestě na oběžnou dráhu dostat přednost právě Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy – na rozdíl například od Hurvínka?

Čtěte v komentáři níže.

Americký astronaut Andrew Feustel se zúčastnil dvou vesmírných misí a při každé s českými artefakty. Něco podobného chystá pro svůj třetí let. Redakce ExoSpace.cz zastává názor, že maskotem jeho dalšího letu by se mohly stát postavy Rychlých šípů (případně talisman Vontů ježek v kleci), protože Rychlé šípy již za dobu skoro 80 let ovlivnily miliony nejen dětí a ovlivňují i nadále; stále se jedná o nejúspěšnější český komiksový příběh, který byl na svou dobu revoluční celosvětově. Propojuje výrazný morální apel spolu s příkladnou a bezprecedentní komerčností, která umožnila dostat Rychlé šípy doslova do každé rodiny. Každý Čech zná Rychlé šípy, každý Čech zná dílo Jaroslava Foglara, i když to třeba odmítá připustit anebo se k němu staví negativně. Protože každý zná pojmy jako plantážník, lovení bobříků, bobřík odvahy, krabička poslední záchrany a spousta a spousta dalšího.

Jaroslav Foglar je jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů vůbec, který po 60 let vedl nejstarší český skautský oddíl, který nikdy nepřerušil činnost, vychoval 800 kluků přímo a na milionech se „podepsal“ nepřímo. O jeho ohromném dopadu svědčí i to, jakým způsobem se uplatnil na černém trhu za dob komunismu a jak se po Listopadu přímo raketovým tempem prodávaly jeho knihy. Žádná jiná kniha se u dětí 60 let po svém prvním vydání netěšila takové oblibě; a v případě Foglara to nebyla JEDINÁ kniha, ale celá jeho bibliografie.

Foglarovky jsou psané způsobem dvanáctiletého kluka, pokud by uměl psát; a proto jsou naprosto jedinečné, neopakovatelné. Jaroslav Foglar českým dětem ukázal, že mohou zažívat dobrodružství hned za dveřmi jejich bytů. Vyslyšel touhu po kamarádech, po dálkách a dobrodružství, která se v určitém věku u dětí projevuje, a dokázal je naplnit mírou vrchovatou.

Již jsme zaregistrovali návrhy typu Hurvínek, Čtyřlístek a podobně. To jsou ale jen prvky zábavy. Foglarova tvorba vychovává zábavou. Má tak pozitivní dopad na děti, že v určitém věku překonává, možná i dalece, vliv rodičů. A přesto jsou foglarovky stále vyhledávané a ceněné právě dětmi, z nichž mnohé si uvědomují, že jde o výchovnou literaturu. Ale tak zábavnou, že ji s vděkem konzumují.

Hurvínek, Čtyřlístek, Jarda Jágr ani Káťa se Škubánkem neučiní člověka lepším.

Foglarovky spolehlivě ano.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/proc-foglar-proc-rychle-sipy/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>