«

»

Dub 12 2016

Srovnání DirectX s OpenGL a Vulkanem

Nedávno byly na webu phoronix zveřejněny výsledky srovnání grafických rozhraní DirectX s OpenGL a DirectX s Vulkanem, které dokazuje, že Vulkan přináší vyšší výkon grafických karet.

DirectX vyvíjí společnost Microsoft pro operační systém Windows a jejich herní konzole Xbox One. Vulkán je novou verzí OpenGL, známou především v zařízeních s operačním systémem založeném na linuxovém jádře. Výhodou Vulkanu oproti DirectX je to, že běží na všech platformách. To znamená, že aplikace naprogramovaná pro Linux bude spustitelná na Windows a opačně bez dlouhých optimalizací.

Projekt Vulkan podporují AMD a NVIDIA, tedy výrobci grafických čipů. Jediným problém už tedy zůstává to, že u Vulkanu nestačí nahradit volání OpenGL voláním Vulkanu (je potřeba aplikaci přeprogramovat), a tak se předpokládá, že Vulkan bude použit spíše u nových aplikací.

Bohužel zde není srovnání s grafickým rozhraním Metal, které nabízí Apple.

opengl vulkan
Porovnání renderovacích schopností (rychlostí) s DirectX – nalevo OpenGL, napravo Vulkan (čím větší hodnota, tím lépe) (phoronix.com)

Zdroj:
Some Early Windows 10 vs. Ubuntu Linux Vulkan Tests With NVIDIA Graphics (phoronix.com)

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/srovnani-directx-s-opengl-vulkanem/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>