«

»

Čvc 09 2018

Výpočty prokazují velký impakt v historii planety Uran

uran

Snímek planety Uran a jejího systému prstenců a měsíců ve falešných barvách, pořízený 8. srpna 1998 kamerou NICMOS na Hubbleově dalekohledu (jpl.nasa.gov)

Vědci z Ústavu pro výpočetní kosmologii Durhamské univerzity pod vedením Jacoba Kegerreise, PhD., pomocí počítačových simulací zjistili, že nejpravděpodobnějším důvodem velkého úhlu osy rotace  planety Uran je impakt v době formování planety. Své výsledky publikovali v časopise The Astrophysical Journal.

Tým provedl simulace více než přes 50 možných impaktních scénářů, uvažujících různé úhly dopadu a hmotnosti impaktoru. Podle jejich simulací měl impaktor nejpravděpodobněji hmotnost dvou až tří Zemí a s Uranem se srazil pravděpodobně tečně. Právě tečná srážka může vysvětlit, proč Uran při impaktu nepřišel o svou velmi chladnou atmosféru (jejíž nejvyšší vrstva má dnešní teplotou -216 °C). Úlomky z impaktoru poté mohly jednak vytvořit tenkou slupku kolem planety, jež by zachytila teplo z jejího vnitřku (čímž by se vysvětlila nízká teplota vnější vrstvy atmosféry), jednak systém měsíců a prstenců. V dalším výzkumu se vědci chtějí zaměřit na souvislosti mezi impaktem a skloenm magnetické osy vůči rotační.

 

uran_impact

J. A. Kegerreis et al.: Consequences of Giant Impacts on Early Uranus for Rotation, Internal Structure, Debris, and Atmospheric Erosion (arxiv.org)

Zdroj:
Computer simulations confirm massive impact knocked Uranus off kilter (astronomynow.com)
Astronomers Reveal ‘Cataclysmic’ Collision Shaped Uranus’ Evolution (scitechdaily.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vypocty-prokazuji-velky-impakt-v-historii-planety-uran/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>