«

»

Říj 12 2013

Zemřel člen Mercury Seven Scott Carpenter

Aurora_7_launch

Start Aurory 7

Ve čtvrtek (10. 10. 2013) zemřel ve věku 88 let v hospicu v Denveru druhý Američan na oběžné dráze Země Scott Carpenter

Podlehl tak následkům po nedávné mrtvici. Lékaři sice tvrdili, že by se měl uzdravit, ale jeho stav se tento týden dramaticky zhoršil. Země jeho odchodem opět přišla o kousek své historie.

K jeho smrti se vyjádřil i Charles Bolden, bývalý kosmonaut a nynější ředitel NASA:

 Dnes svět truchlí nad smrtí Scotta Carpentera. Jako jeden z původních kosmonautů Mercury Seven byl v prvním  předvoji našeho vesmírného programu – průkopník, ten, kdo udává tón pro naše mezinárodní  zkoumání  mimo  Zemi.

Scott Carpenter byl jediným členem posádky lodi Aurora 7, která 24. května 1962 dosáhla oběžné dráhy a třikrát oblétla Zemi. Vynesla ji tam nosná raketa Atlas.

Let Aurory 7 a po něm

carpenter

Scott Carpenter – druhý Američan na oběžné dráze, šestý muž ve vesmíru (wikipedia.org)

Při letu po oběžné Carpenter spatřil východ a západ slunce a pořizoval mnoho fotografií. Aby je mohl pořídit, musel natáčet loď, čímž spotřeboval mnoho paliva. Navíc nestíhal plnit ani pokyny ze střediska. Brzy se začaly objevovat první potíže, např. s termoregulací skafandru. Při přistávání automatika nespustila brzdící rakety, ty musel Carpenter spustit ručně, a proto jeho loď přeletěla přistávací oblast. Záchranáři ho museli 3 hodiny hledat. Našli ho o celých 350 kilometrů dále, než se původně předpokládalo.

Po ukončení služby v NASA v roce 1967 se Carpenter stal tzv. akvanautem, podílel se na armádním podmořském výzkumu. Ve stanici Sealab II on a skupina odvážlivců strávila 29 dní v hloubce 62 metrů. Poté, od roku 1969, se živil podnikáním.

Zdroje:
kosmonaut.cz
space.com
astrowatch.net, www.wikipedia.cz

O autorovi

Tomáš Mígl

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zemrel-scott-carpenter/

2 pings

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>