«

»

Srp 28 2013

Zkoušíme astronomické programy – Selene

seleneTímto článkem bychom rádi zahájili seriál věnovaný zdarma dostupnému astronomickému softwaru. Jako první program tohoto typu jsme zvolili Selene, jednoduchý program pro zobrazování Měsíce od Petra Scheiricha.Program je možné si stáhnout ze stránky http://selene.astronomy.cz/. Stáhnete archiv ve formátu *.exe, který poklepáním rozbalíte. Vytvoří se složka obsahující vše pro chod programu. Selene je DOSovský program, takže jej lze spustit na OS Windows do verze XP, v dalších verzích a na Linuxu pak s použitím emulátoru DosBox.

Okno programu je tvořeno těmito částmi:

  1. Největší část zaujímá aktuální podoba Měsíce (podle systémového času). Vidíme tedy fázi Měsíce i jeho natočení. Aktuální datum je vidět v tabulce vpravo od něj. Datum i čas lze posou vat zmáčknutím příslušných kláves, uvedených v tabulce. Stejně tak i souřadnice pozorovatele, pokud vám nevyhovují výchozí. Rovněž je možné použít letní čas (pokud jej nemáte na počítači nastavený) a zobrazení kráterů na terminátoru, tedy na rozhraní osvětlené a neosvětlené části Měsíce.
  2. Ve spodní levé tabulce vidíme polo hu Měsíce na obloze, paralaxu, tedy úhlovou šířku Měsíce, libraci v šířce (b) a v délce (l) a poziční úhel (P). Přičemž: Librace v délce má svůj původ v elipsovité trajektorii Měsíce – Měsíc se otáčí stále stejnou rychlostí, ale vlivem platnosti Keplerových zákonů je rychlost jeho pohybu kolem Země různá. Díky tomu je možné vidět „za roh“ Měsíce. Librace v šířce je způsobena tím, že Měsíc neobíhá přímo v ekliptice – rovina jeho oběhu je skloněna o 5 °. Tím můžeme ze Země vidět i oblasti kolem pólů, jinak nepřístupné. Poziční úhel je úhel mezi severním pólem Měsíce a pozemským severem.
  3. Ve spodní pravé tabulce je vyznače na fáze, přičemž 0 znamená nov a 0,5 úplněk. Sb znamená selenografickou šířku Slunce a Sl selenografickou délku (obdoba zeměpisných pozemských souřadnic). col je colongitudo, tedy selenografická délka ranního terminátoru. Zobrazené krátery tedy mají stejnou selenografickou délku jako colongitudo. Chcete-li vědět, kdy bude mít co longitudo určitou hodnotu, stiskněte klávesu A a do pole <A> col?: zadejte hodnotu colongituda. Po potvrzení se zobrazí tabulka s kalendářními daty, v nichž má colongitudo zadanou hodnotu. Údaje se zaznamenávají do tabulky COLONG. TXT. Pokud je Měsíc nad obzorem, spatříte ve spodní tabulce i parametr O. P. Je to opět poziční úhel, ale tentokrát se úhel měří od severního konce pólu k zenitu. Pod horní pravou tabulkou vidíte náhled na polohu Měsíce vůči Zemi. Pohled je směrem k jarnímu bodu z výšky 30 ° nad rovinou zemského rovníku. Oběžná trajektorie je rovněž doplněna i o polohy Měsíce v jednotlivých dnech kalendářního měsíce. Dole je pak mapka oblohy směrem na jih s vyznačenými polohami Měsíce pro jednotlivé hodiny.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zkousime-astronomicke-programy-selene/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>