«

»

Čvn 12 2016

Instalace pracovních prostředí v Linux Mint II.

pracovní prostředíV minulém díle jsme vám ukázali instalaci pracovních prostředí, které lze v Linux Mint použít, a sice Cinnamon, KDE a XFCE a ukázali, jak mezi nimi přepínat. V tomto článku vám představíme prostředí MATE, LXDE, Gnome a IceWM a ukážeme vám, jak je nainstalovat.

MATE

Jedná se o nástupce „klasického“ Gnome. Za cíl si klade nízkou náročnost na hardware, čistý vzhled, funkčnost a náhradu pracovního prostředí Gnome 2, což v podstatě znamená, že prostředí téměř nemění svůj vzhled a nové funkce také téměř nepřibývají. Prostředí MATE se instaluje pomocí příkazu:

sudo apt-get install mint-meta-mate.

mateLXDE

Pokud váš počítač nemá dostatek výkonu na používání KDE, popřípadě Cinnamonu a v XFCE se cítíte kvůli nezvyku velmi zmateně, máte možnost vyzkoušet si LXDE(Lightweight X11 Desktop Environment), které je velmi nenáročné a bez problémů poběží i na starém počítači. Pro instalaci zadejte do terminálu:

sudo apt-get install lxde.

lxdeGnome Shell

Toto prostředí si nejspíš oblíbí lidé, kteří rádi zkouší něco nového. Jedná se o velmi zajímavé pracovní prostředí, stojí za to ho alespoň vyzkoušet. Jeho nevýhodou bohužel je to, že se vzhled nedá příliš upravit. Instalace Gnome Shell zahájíte zadáním následujícího příkazu:

sudo apt-get install gnome-shell.

gnomegnome_mintIceWM

Ideálně se dá použít, pokud máte opravdu velmi starý počítač, na kterém je problém spustit i LXDE. IceWM obvykle neoslní svým vzhledem. Pro provoz tohoto prostředí stačí 200 MB volného místa na disku,  256 MB RAM a procesor alespoň Intel Pentium 2. IceWM nainstalujete příkazem:

sudo apt-get install icewm.

icewmJak pracovní prostředí odinstalovat?

Stejně jako instalace pracovních prostředí, tak i odinstalace je velmi jednoduchá. Pro odinstalaci použijeme stejný příkaz, pouze install zaměníme za remove. Příkaz pro odinstalaci grafického prostředí tak bude vypadat takto:

sudo apt-get remove pracovní_prostředí

Místo pracovního prostředí zadáme název, který jsme použili při instalaci, pokud se tedy bude jednat například o pracovní prostředí IceWM, odinstalaci provedeme příkazem:

sudo apt-get remove icewm.uninstall

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/instalace-pracovnich-prostredi-v-linux-mint-ii/

2 pings

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>