«

»

Čvn 12 2016

Zjizvená Krun Macula na pobřeží Sputnik Planum

Krun macula leží v jihovýhodní oblasti na pobřeží Sputnik Planum a je zjizvená četnými děrami, hlubokými několik kilometrů

Na tomto snímku se zvýrazněnými barvami je detail tmavé vrchoviny, neformálně pojmenované Krun Macula.1 Ta leží v jihovýchodní části velkých ledových planin na Plutu. Na obrázku je Krun Macula dole vpravo, kde stoupá do výšky 2,5 km nad Sputnik Planum. Její tvář je zjizvená četnými propojenými shluky přibližně kruhových jam s typickým průměrem 8 až 13 kilometrů a hloubkou 2,5 kilometrů. Všimněte se, že na pobřeží se Sputnik Planum tyto jámy přecházejí v údolí, která mají délku více než 40 kilometrů, šířku 20 a hloubku 3 kilometrů. Jsou tak téměř dvakrát hlubší než Grand Canyon v USA. Dna těchto údolí jsou pokryta dusíkovým ledem. Původ těchto jam ale není meteoritický. Vědci z týmu New Horizons se domnívají, že vznikly propadem, nicméně jeho příčina je záhadou.

krun-macula

Detail oblasti Krun Macula

Tmavě červená barva oblasti je zřejmě způsobená tholinem, kterého se na Plutu nalezlo velké množství.

Obrázek vznikl složením tří dílčích, které poskytla sonda New Horizons při svém průletu v červenci 2015. Pravá část s rozlišením 80 metrů/pixel pochází z dlouhoohniskové kamery LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) a byla pořízena ze vzdálenosti 11.850 km od Pluta, 23 minut před nejtěsnějším přiblížením sondy. Levá část je kompozice dvou snímků s rozlišením 125 metrů/pixel, získaných kamerou LORRI, získaných o 6 minut dříve, ve vzdálenosti 24.900 km od Pluta.

Tyto obrázky jsou součástí pozorování s nejvyšším a druhým nejvyšším rozlišením.

nasa.gov


  1. Krun je pánem podsvětí v dualistickém náboženství. Macula je v planetární terminologii temná oblast na povrchu planety. 

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zjizvena-krun-macula-na-pobrezi-sputnik-planum/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>