«

»

Lis 14 2015

O něco bližší pohled na Pluto (IV.)

Wright Mons je kopcovitý útvar o šířce 160 km a výšce 4 km, který se nachází jižně od planiny Sputnik. Centrální deprese na vrcholu má šířku asi 35 km. Na okraji této deprese jsou soustředné zlomy. Tato a další hora, Piccard Mons, je podle vědců výsledkem kryovulkanismu, spočívající ve výtryscích ledu z pod povrchu PlutaDalší série snímků Pluta ze sondy New Horizons ukazuje, že Pluto rozhodně není mrtvý svět, jak se mohlo dříve zdát. Na jeho povrchu dochází ke geologickým pochodům a lze tu nalézt jev kryovulkanismu, ledového vulkanismu, s jehož formami se lze setkat u ledových měsíců Sluneční soustavy. Překvapením je i chování měsíců Pluta.

O nových objevech se rozepíšeme v dalších článcích, zde předkládáme přehled nových snímků.

 

 

 

Na tomto 3D topografickém snímku lze vidět, že dvě hory, prozatímně pojumenované Wright Mons a Piccard Mons, jsou zřejmě ledové vulkány – kryovůlkány. Barvy zvýrazňují výškové rozdíly – modrá barva indikuje nejníže položené oblasti, vyšší jsou zelené a nejvyšší hnědé.
  Tyto jámy v planině Sputnik se mohly vytvořit kombinací sublimace a lámání ledovcových polí.
   Zdá se, že nejméně dva – a možná i čtyři – malé měsíce Pluta vznikly seskupením menších těles. Bude-li objev potvrzen, mohl by přinést další rozluštění záhady vzniku systému měsíců Pluta.


Většina měsíců, zvláště těch menších, udržuje synchronní rotaci – ukazují mateřské planetě stále stejnou tvář, protože jejich doba oběhu je stejná jako doba rotace. To však neplatí o měsících Pluta, jak lze vidět na této animaci. Pouze Charon udržuje s Plutem vázanou rotaci. Měsíce jsou zobrazeny v pořadí: Charon, Styx, Nix, Kerberos, Hydra. Z charakterou rotací lze soudit, že malé měsíce Pluta jsou relativně nedávno zachycené objekty.
Tento pohled na mapu s více než 1000 krátery na povrchu Pluta ukazuje širokou škálu stáří různých povrchových útvarů na povrchu. Zdá se, že Pluto byl geologicky aktivní v průběhu celé své historie.
Wright Mons je kopcovitý útvar o šířce 160 km a výšce 4 km, který se nachází jižně od planiny Sputnik. Centrální deprese na vrcholu má šířku asi 35 km. Na okraji této deprese jsou soustředné zlomy. Tato a další hora, Piccard Mons, je podle vědců výsledkem kryovulkanismu, spočívající ve výtryscích ledu z pod povrchu Pluta.

Zdroj:
http://pluto.jhuapl.edu

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/o-neco-blizsi-pohled-na-pluto-iv/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>