«

»

Kvě 20 2018

Obraz disku v Linuxu

Jistě jste se již někdy setkali s tzv. obrazy disku. Jedná se o soubory ve formátu .iso, jež obsahují instalační obraz operačního systému Ten lze vypálit na přenosné medium, nebo připojit; tak se lze vyhnout potřebě vypálení obrazu disku na CD/DVD.

V tomto článku vám ukážeme, jak použít obě metody.

Vypálení obrazu disku

Postup vypálení obrazu disku je závislý na pracovním prostředí. Například pokud používáte Gnome Shell, můžete využít již nainstalovanou aplikaci Brasero, případně jinou. V prostředí Plasma je k dispozici program k3b. Samozřejmě je možné aplikaci Brasero použít v KDE Plasma a aplikaci k3b použít v Gnome Shell.

Je-li aplikace nainstalována, stačí již jen kliknout na obraz disku pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolit Otevřít v programu. (V závislosti na použitém prostředí může být název nabídky různý.) Vyberte buď Brasero nebo k3b. Postup je i nadéle téměř stejný; zvolíte optickou mechaniku, v níž chcete nechat disk vypálit, případně upravte rychlost zápisu. Poté nechte obraz vypálit.

brasero

Vypalování obrazu disku v aplikaci Brasero

k3b

Vypalování obrazu disku v aplikaci k3b

Připojení obrazu disku

Pro připojení disku v pracovním prostředí Gnome slouží snadná ulitka Gnome Disk. Na obraz disku klikněte pravým tlačítkem myši, vyberte Otevřít jinou aplikací, v otevřeném okně pak Připojování obrazů disků. Po stisknutí na tlačítko Vybrat se zvolený obraz disku připojí a je možné do něj nahlížet například pomocí správce souborů.

okno-pripojeni

Okno pro výběr aplikace k připojení obrazu disku

pripojeny-obraz

Prohlížení připojeného obrazu disku

V ostatních pracovních prostředích je možné použít jednoduchou aplikaci Furius ISO Mount Tool. Tento nástroj nainstalujete pomocí příkazu

sudo apt install furiusisomount

Ve správcích softwaru jej pak lze najít pod názvem Furius ISO Mount. Po spuštění aplikace stačí zvolit cestu k obrazu disku a kliknout na tlačítko Mount.

furious-ios-mount

Připojení obrazu pomocí Furius ISO Mount Tool

Připojení obrazu v terminálu

Nejprve vytvořte složku, ke které budete obraz připojovat. V příkladu vytvoříme složku Obraz v adresáři /mnt; to provedeme příkazem

sudo mkdir /mnt/obraz

Do této složky pomocí následujícího příkazu připojte zvolený obraz. V tomto případě se obraz nachází ve složce /home/judytka/debian a nese název debian.iso. Připojíme ho tedy příkazem

sudo mount -o loop /home/judytka/debian/debian.iso /mnt/obraz
disk-terminal

Připojení disku v terminálu

disk-midnight-commander

Náhled připojeného obrazu disku v prohlížeči Midnight Commander

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obraz-disku-v-linuxu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>