«

»

Čvc 17 2017

Přelet nad trpasličí planetou Pluto a jejím měsícem Charon

Trpasličí planeta Pluto se svým měsícem Charonem (NASA)

Taky vás zajímalo, jaké by to asi bylo, kdybyste byli v kosmické lodi a cestovali v bezprostřední blízkosti Pluta a jeho největšího měsíce Charona?

Paul Schenk a John Blackwell z Lunárního a planetárního centra v Houstonu využili data ze sondy New Horizons a výškové modely trpasličí planety Pluto a jejího měsíce Charon a vytvořili animace přeletů nad těmito tělesy. Tyto animace poskytují nový pohled na tyto vzdálené světy a na známé objekty, které se nacházejí na jejich povrchu.

Přelet nad Plutem začíná nad vysočinami, v jihozápadní části oblasti Sputnik Planitia. Při přeletu míjíme nejprve západní okraj této vymrzlé, dusíkové planiny, zakončené vpravo tmavou oblastí Cthulhu Macula. V ní najdeme četná pohoří tvořená bloky hor i krátery. Dále se pohybujeme severně přes zlomová pohoří Voyager Terra a poté na jih přes Pioneer Terra, se širokými a hlubokými jámami. Cesta končí blátivým hřebenem Tartarus Dorsa.

Při přeletu nad Charonem klesáme do širokého a hlubokého kanonu Serenity Chasma a pohybujeme se severním směrem. Míjíme kráter Dorothy Gale a tmavou polární oblast Mordor Macula. Stáčíme se na jih přes oblast Oz Terra. Let končí před rovníkovou, prakticky rovnou planinou Vulcan Planum a pohořím Clarke Montes.

Výškový reliéf byl dvakrát až třikrát zvětšen pro zdůraznění topografických útvarů. Rovněž sytost barev byla zvýšena, aby vynikly detaily povrchu.

Zdroj:
NASA Video Soars over Pluto’s Majestic Mountains and Icy Plains (nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/prelet-nad-trpaslici-planetou-pluto-jejim-mesicem-charon/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>