«

»

Kvě 10 2016

(Téměř) čistý led na povrchu měsíce Hydra

hydra

Maličký měsíc Hydra (nasa.gov)

Nová spektroskopická data měsíce Hydra, pořízená sondou New Horizons 14. 7. 2015 ze vzdálenosti 240.000 km, dokazují, že na povrchu tohoto maličkého měsíce dominuje téměř netknutý vodní led.

Údaje získané infračerveným spektrometrem Ralph/Leisa ukazují širokou absorpci v rozsahu od 1,50 do 1,60 mikrometrů. Na vlnové délce 1,65 mikronů lze spatřit zvlnění, které téměř kopíruje podobně sledované u Charona. Jemu je spektrum také velmi podobné, z čehož lze usoudit, že i na Hydře dominuje krystalický vodní led. Jelikož však lze na Hydře pozorovat hlubší absorpční pásy vodního ledu, zdá se, že krystalická zrna mají na Hydře větší průměr, resp. odrážejí více světla při určitých úhlech pozorování.

Bohatý, čistý krystalický led na povrchu Hydry může ukazovat na způsob vzniku tohoto měsíce. Je možné, že Hydra vznikla jako výsledek někdejší srážky těles. Jejich na vodu bohaté pláště byly odstraněny, a z nich vznikla Hydra.

Stále však zůstává záhadou čistota ledu na tomto měsíci v porovnání s Charonem. Simon Porter ze Southwest Research Institute v Boulderu (Colorado), který je novým členem týmu new Horizons, tvrdí: „Je možné, že dopady mikrometeoritů neustále obnovují povrch Hydry tím, že z ní vyhazují kontaminovaný materiál. Tento proces by nebyl účinný na mnohem větším Charonu, jehož mnohem silnější gravitace zachytává všechny úlomky vzniklé při impaktech.“

hydra-charon

Srovnání spekter Charona, Hydry a čistého ledu (nasa.gov)

Zdroj:
Pluto’s Icy Moon Hydra (nasa.gov)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/temer-cisty-led-na-povrchu-mesice-hydra/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>