Co jsme věděli o Plutu a Charonu těsně před příletem New Horizons?
Průměr Pluta je nyní udáván na 2370 (+/-20) km. Tím se Pluto opět stalo největším objektem Kuiperova pásu. Druhým největším je Eris s průměrem 2336 (+/-12) km. Měření průměru Pluta je problematické s ohledem na jeho atmosféru, která rozostřuje okraj Pluta (takže není jasné, co je ještě atmosféra a co pevný povrch). To ovšem znamená, že má Pluto nižší hustotu, a tedy i vyšší podíl ledu, než se předtím myslelo. Horniny na povrchu jsou pokryty ledem, který sublimuje, ve vyšší koncentraci tohoto ledu tedy může být troposféra níže, než se udávalo dříve.
V případě Charona je snadnější určit průměr, protože jeho atmosféra je velmi slabá. Ten je nyní určen na 1208 km, v souladu s pozorováním ze Země. Měsíce Nix a Hydra mají průměr 35, resp. 45 km, ale tyto údaje ještě budou ověřeny.
Zajímavá data přicházejí o dusíkové atmosféře Pluta. Podle teoretických modelů se předpokládalo, že se stopy atmosféry budou detekovat den před přiblížením, ve vzdálenosti 1-2.5 mil. km. Namísto toho se detekovaly ve vzdálenosti 6 milionů km, 5 dní před přiblížením. Je otázkou, čím je tento jev způsoben. Může jít o lokální záležitost, ale může to taky znamenat, že proces tvorby atmosféry je silnější, než se předpokládalo. Dokonce je možné, že Pluto a Charon sdílejí spolu atmosféru – ale to je jen spekulace.
Pluto má skutečně polární čepičky – a jsou z ledu, a sice metanového a dusíkového.
http://gizmodo.com/heres-what-we-just-learned-about-pluto-1717793223